Czym różni się konto dla studenta od standardowego rachunku bankowego? Przede wszystkim znacznie niższymi opłatami bądź ich całkowitym brakiem. Taka perspektywa zachęca wiele młodych osób do otworzenia pierwszego rachunku. Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie konta przeznaczone dla studentów, więc jest w czym wybierać. Dlaczego warto szczegółowo przeanalizować z pozoru idealne oferty? Czy konta studenckie mogą być całkowicie bezpłatne? Gdzie szukać zestawień umożliwiających szybkie porównanie aktualnych ofert?
Czy konta studenckie są tylko dla studentów?
Takie nazewnictwo ma na celu trafienie do konkretnej grupy klientów. W praktyce konto dla studenta może założyć każda pełnoletnia osoba, która nie ukończyła jeszcze 24. lub 26. roku życia (w zależności od banku). Pomimo że praktycznie wszystkie oferty są bardzo podobne, to w trakcie szczegółowej analizy okazuje się, że wcale tak nie jest. Co jest najbardziej istotne podczas wyboru konta?
Konta studenckie nie są całkowicie pozbawione opłat. Niejednokrotnie należy wykonać określoną liczbę transakcji kartą. Na szczęście, w większości przypadków te wymagania łatwo spełnić i wówczas miesięczna opłata za prowadzenie konta i za obsługę karty płatniczej nie jest pobierana.
W praktyce niezwykle przydatne okazują się darmowe wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju. Studenci często wypłacają niewielkie kwoty, dlatego opłata za tę usługę mogłaby znacząco nadszarpnąć ich budżet. Ponadto darmowe bankomaty znacznie ułatwiają codzienne płatności gotówką, gdyż szukanie konkretnego banku niekiedy bywa czasochłonne.
Konta studenckie nierzadko oferują dodatkowe bonusy w postaci rabatów w konkretnych sklepach internetowych.
Po przeanalizowaniu całej tabeli opłat i prowizji, warto skupić się na dodatkowych funkcjonalnościach, takich jak np. kantor walutowy. Niejednokrotnie wymiana złotówek na obcą walutę i odwrotnie następuje po bardzo korzystnych kursach, których próżno szukać w stacjonarnych kantorach.
Konto dla studenta i jego dodatkowa funkcjonalność
Od kilku lat płatności bezgotówkowe systematycznie zyskują na popularności i nic nie wskazuje na to, aby miało być inaczej. W trakcie przeglądania ofert warto sprawdzić czy konto dla studenta obsługuje płatności Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Blik i HCE. Ponadto, prawie tak samo często wykorzystuje się tak zwane elektroniczne portfele typu Skrill, PayPal czy Neteller. Ważne aby bank współpracował z instytucjami płatniczymi tego typu. W przeciwnym wypadku nasze konto będzie cechowało się ograniczoną funkcjonalnością. Liczba transakcji bezgotówkowych cały czas rośnie, dlatego jeżeli obecnie z nich nie korzystamy, to z pewnością zmieni się to w niedalekiej przyszłości.
Kolejną niezwykle istotną jest aplikacja mobilna. Niektóre banki umożliwiają pobranie wersji demo, dzięki czemu przyszli użytkownicy mogą ocenić jej funkcjonalność i sposób działania.
Dużym ułatwieniem jest możliwość założenia konta bez wizyty w oddziale banku. W niektórych przypadkach rachunek można założyć przez Internet, wykorzystując swoje zdjęcie, czyli „selfie”. Bank może wysłać również dokumenty za pośrednictwem kuriera. Po wypełnieniu wniosku przez Internet, umowa zostaje dostarczona do przyszłego posiadacza rachunku bankowego. Wystarczą ją tylko podpisać i oddać dostarczycielowi.
Warto pamiętać, że po ukończeniu 26 roku życia bank może przekształcić konto dla studenta w standardowy rachunek bankowy. W wielu przypadkach taka zmiana wiąże się z pojawieniem się dodatkowych opłat, większych prowizji i większych wymagań, aby ich uniknąć.
Ranking kont bankowych dla studenta
Jeżeli chcemy otworzyć darmowe konto, powinniśmy przeanalizować jak największą liczbę ofert dostępnych na rynku. Jednak przeglądanie po kolei wszystkich propozycji bankowych jest nie tylko czasochłonne, ale również nieefektywne. Na stronie https://moneteo.com/ranking-kont-studenckich można sprawdzić aktualne zestawienie wszystkich ofert. Prosta i czytelna struktura rankingu sprawia, że wybór propozycji dopasowanej do potrzeb i wymagań konkretnej osoby, nie stanowi żadnego problemu. Ranking kont bankowych dla studentów zawiera wszystkie informacje o najważniejszych opłatach i prowizjach. Zgrupowanie najważniejszych informacji sprawia, że oferta banku jest bardziej przejrzysta i zrozumiała.
Codzienna aktualizacja ofert sprawia, że ranking kont bankowych dla studentów jest źródłem rzetelnych i sprawdzonych informacji. Ponadto wszystkie zawarte w nim informacje pochodzą ze sprawdzonych źródeł, którymi najczęściej są oficjalne strony internetowe banków.
Zostaw komentarz