Jaką lodówkę wybrać?

Trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię bez lodówki. To urządzenie, które jest niezbędne, by w domowych warunkach wygodnie i bezpiecznie przechowywać produkty spożywcze. Jak wybrać odpowiedni model lodówki? Czym się kierować?

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?

Oferta lodówek jest niezwykle szeroka i zróżnicowana, co wcale nie ułatwia zakupu, bo trudno zdecydować się na konkretne urządzenie. Lodówki można podzielić na modele wolnostojące oraz do zabudowy.

  • Lodówki wolnostojące – nie wymagają umieszczania ich w specjalnych szafkach. Można postawić je obok istniejącej zabudowy kuchennej, łatwo je przestawić wymienić, odłączyć i rozmrozić. Lodówki wolnostojące mogą mieć ciekawy design (na przykład lodówki retro) i przez to nadają kuchni określony charakter. Wiele modeli lodówek wolnostojących znacznie przewyższa lodówki do zabudowy swą funkcjonalnością (w drzwiach lodówki może znajdować się dystrybutor zimnej wody lub kostek lodu).
  • Lodówki do zabudowy – to urządzenia cenione właśnie ze względu na fakt, że można ukryć je w meblach. Lodówki tego typu są praktycznie niewidoczne w kuchni, stanowią element kuchennej zabudowy. Są dostępne w wielu wariantach i rozmiarach, ale za najpopularniejsze można uznać lodówki do zabudowy z zamrażalnikiem u dołu. Rozwiązanie tego typu ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest funkcjonalność – z zamrażalnika korzysta się rzadziej niż z lodówki, dlatego warto umieścić go na dole, gdyż nie będziemy musieli schylać się do niego za często. Lodówki z zamrażalnikiem u dołu mają też dużą pojemność zamrażalnika, a jego wnętrze kryje komfortowe szuflady. https://www.morele.net/agd/agd-do-zabudowy/lodowki-z-zamrazalnikiem-u-dolu-zabudowa-261/

Lodówka z zamrażalnikiem czy bez?

Zdecydowana większość osób decyduje się na zakup lodówki z zamrażalnikiem, gdyż jest to rozwiązanie wygodne, praktyczne i funkcjonalne. Wyjątkiem są sytuacje, gdy z jakiegoś powodu zależy nam na oddzielnej zamrażarce. Takie urządzenia można kupić w wersji do zabudowy lub do umieszczenia pod blatem.

Największą popularnością cieszą się jednak lodówki z zamrażalnikiem u dołu w wersji wolnostojącej. https://www.morele.net/agd/agd-wolnostojace/lodowki-z-zamrazalnikiem-u-dolu-237/ To ponadczasowe i bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala oddzielić część odpowiadającą za mrożenie produktów od przestrzeni lodówki. Zamrażarka ma oddzielne drzwiczki więc jest niezależna od drzwi lodówki (zupełnie inaczej bywa w lodówkach jednodrzwiowych z niewielkim zamrażalnikiem w środku).

Jeszcze jedną, dość popularną, ale też specyficzną, opcją są lodówki typu side by side. Lodówki tego typu są bardzo duże, zajmują przez to sporo miejsca i raczej nie nadają się do zastosowania w małych kuchniach.

Jaka klasa lodówki? Czy warto dopłacać do energooszczędności?

Im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię. Teoretycznie najlepszym wyborem są więc urządzenia o najniższym zapotrzebowaniu na energię. W praktyce bywa jednak, że różnice w zużyciu energii nie są tak duże, by mogły rekompensować znaczny skok cen pomiędzy kilkoma najwyższymi klasami.

To, na którą klasę energetyczną się zdecydujemy, jest kwestią kalkulacji, ale też ekologii i troski o środowisko. Warto rozważyć zakup energooszczędnej wersji w jednej z najwyższych klas właśnie z tego powodu. Dobrym pomysłem jest wybór lodówki z systemem no Frost, który pozwala ograniczyć częstotliwość rozmrażania urządzenia do minimum, co również zmniejsza zużycie energii i kłopoty związane z eksploatacją lodówki.

Decyzja o zakupie konkretnego typu lodówki powinna być dobrze przemyślana. Zanim zaczniemy zastanawiać się nad optymalną pojemnością urządzenia, rodzajem zastosowanych półek, obecnością strefy niskich temperatur lub możliwością obustronnego montażu drzwi, trzeba zdecydować się na konkretny typ lodówki (do zabudowy lub wolnostojąca, z zamrażalnikiem na dole, u góry lub obok w wariancie side by side). To pozwoli dokonać wstępnej selekcji urządzeń, na których można będzie się skupić w kolejnych etapach poszukiwań odpowiedniego urządzenia.