Kiedy warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja kredytów to rozwiązanie, po które chętnie sięgają osoby zadłużone. Czy taki krok aby na pewno przyniesie im korzyści? W jakich sytuacjach kredyt konsolidacyjny okaże się dobrym wyborem? Sprawdźmy, co warto wiedzieć o tym produkcie bankowym i dla kogo jest przeznaczony. Kredyt konsolidacyjny - co to jest?

Zamiana wielu pożyczek na jeden kredyt, którego rata będzie niższa wydaje się kusząca i wręcz niemożliwa. Jak się jednak okazuje, takie rozwiązanie podsuwa nam niemal każdy bank w postaci kredytu konsolidacyjnego. Na czym dokładnie to polega? Najprościej mówiąc, kredyt konsolidacyjny określa się jako kredyt celowy przeznaczony na spłatę dotychczasowych zobowiązań finansowych. Nie ma przy tym przymusu konsolidacji wszystkich pożyczek, które dotąd zaciągnęliśmy. Mamy w tym aspekcie pełną dowolność. Co istotne, połączyć można zarówno kredyt samochodowy, ratalny, mieszkaniowy, jak i debet na rachunku czy limit na karcie kredytowej. 

Zalety konsolidacji kredytu

Jakie główne korzyści przynosi nam konsolidacja dotychczasowych zobowiązań? Jest ich całkiem sporo, a główna z nich to jedna, i co najważniejsza, niższa rata. Nie musimy także pamiętać o terminach spłat czy głowić się jak pozyskać na nie dodatkowe środki. Konsolidacja kredytów rozwiązuje ten problem, a terminów spłat pilnuje za nas bank, gdyż to on dysponuje w naszym imieniu pozyskanymi środkami w ramach kredytu konsolidacyjnego. Dzięki temu, że raty są mniejsze, nasz budżet zostaje odciążony, co pozwala na lepsze rozporządzanie naszymi pieniędzmi. Mamy ich przecież nieco więcej niż dotychczas. Kredyty konsolidacyjne to dla wielu osób sposób na uniknięcie ryzyka wpadnięcia w pętlę kredytową. 

Warto jednocześnie wiedzieć, że niektóre banki zapewniają możliwość pobrania dodatkowej gotówki wraz z kredytem konsolidacyjnym. W ten sposób możemy zatem podreperować nasz budżet. Co istotne, konsolidacja może pozytywnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową i ocenę w BIK. 

Czy kredyt konsolidacyjny ma wady?

Jak każde rozwiązanie, tak i kredyt konsolidacyjny ma pewne wady. Należą do nich z pewnością trudności z jego otrzymaniem. Bank może bowiem uznać, że nie posiadamy wystarczającej zdolności kredytowej. Jest ona oceniana na podstawie takich samych czynników, jak w przypadku każdego innego kredytu. Sprawdzone zostaną więc nasze zarobki, wydatki czy dotychczasowe zadłużenia. Jeśli figurujemy w bazie dłużników to najprawdopodobniej nie mamy co liczyć, że bank przyzna nam kredyt konsolidacyjny, 

Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny?

Trudno wskazać najlepszy kredyt konsolidacyjny, z pewnością można jednak powiedzieć, że w większości przypadków takie rozwiązanie będzie korzystne dla osób zadłużonych. Sięgnąć należy po niego w momencie, gdy obawiamy się, że w najbliższym czasie możemy sobie nie poradzić ze spłatą dotychczasowych zobowiązań. Ważne, aby zrobić to zanim zaczniemy spóźniać się ze spłatą. Jeśli nie uregulujemy rat na czas, możemy trafić na listę dłużników, a wtedy kredyt konsolidacyjny nie zostanie nam przyznany. Do naszej dyspozycji pozostaną jedynie chwilówki, a stąd krok już do spirali zadłużenia. 

Na względzie musimy mieć także fakt, że obecne stopy procentowe są najniższe w historii bankowości. Jeśli więc nasze zobowiązania zaciągnęliśmy już jakiś czas temu i nadal borykamy się z ich spłatą, to kredyt konsolidacyjny, który uzyskamy teraz może cechować znacznie korzystniejsze oprocentowanie. Nie oznacza to jednak, że stopy procentowe nie ulegną zmianie. Warto więc mieć rezerwę w domowym budżecie. Konsolidacja kredytu pozwoli nieco odetchnąć i zmniejszyć stres. 

Konsolidacja a całkowity koszt kredytu

Uzyskanie mniejszej raty jest możliwe głównie dzięki wydłużeniu okresu kredytowania. Przeważnie przekłada się on na wyższy koszt całkowity kredytu. Jak się jednak okazuje, nie zawsze. Jeśli mamy już kilka kredytów to konsolidacja może zmniejszyć nie tylko miesięczną ratą, ale i koszt całkowity kredytu. W praktyce wpływ mają na to przede wszystkim warunki, na których zaciągnęliśmy dotychczasowe kredyty.

Artykuł sponsorowany