Konto firmowe: kiedy będzie niezbędne? Wszystko o koncie firmowym
28 października 2020 FinanseKonto firmowe to jedno z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych każdego dnia przez przedsiębiorców. Jednocześnie na jego temat krąży wiele mitów. Warto je rozwiać i znaleźć najlepsze konto dla firm.
Prowadzenie własnego biznesu to olbrzymie możliwości, ale również pewne wymagania. Właściciele firm muszą radzić sobie z wieloma kwestiami formalnymi, a ich niedopełnienie może przełożyć się nie tylko na niższą efektywność, ale również poniesienie dodatkowej odpowiedzialności. Wiele sprzecznych opinii dotyczy konta firmowego: często można spotkać się ze zdaniem głoszącym, że jest ono zasadniczo zbędne albo stanowi wyłącznie dodatkowy koszt, którego można w łatwy sposób uniknąć. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. W praktyce posiadanie konta firmowego będzie w większości przypadków obowiązkiem właściciela firmy. Nie musi się również wiązać z jakimikolwiek wydatkami. Obecnie na rynku znajduje się wiele propozycji gwarantujących bezpłatne korzystanie z rachunku i możliwości, jakie daje. To jednak nie tylko wymóg formalny, ale również duże ułatwienie: dobrze dobrane konto firmowe usprawni zarządzanie finansami firmy i zagwarantuje wyższą skuteczność prowadzenia biznesu.
Konto firmowe: kiedy będzie niezbędne?
Obowiązek posiadania oddzielnego konta firmowego nie został wprawdzie jednoznacznie określony w obowiązujących przepisach, bardzo często wynika jednak pośrednio z innych regulacji. Te są związane przede wszystkim z rozliczaniem podatku VAT. Po wejściu w życie nowych przepisów do prowadzenia takiego rachunku są zobowiązani wszyscy przedsiębiorcy dokonujący transakcji w związku z towarami i usługami wymienionymi w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, jeżeli wartość tych transakcji przekracza kwotę 15 tys. zł brutto. Wiąże się to również z koniecznością bycia ujętym w białej liście podatników VAT. W tej mogą znaleźć się natomiast wyłącznie rachunki firmowe, z pominięciem kont osobistych.
Te ostatnie praktycznie mogą być nadal wykorzystywane w pozostałych przypadkach. Z takiej opcji chętnie korzystają również mikroprzedsiębiorcy oraz osoby zwolnione z podatku VAT. Czy to jednak dobre rozwiązanie? Zdecydowanie nie. Łączenie finansów osobistych z firmowymi może być przyczyną wielu problemów. Nie sprzyja również zachowaniu transparentności i odpowiedniego zarządzania zasobami firmy. W czasach, w których założenie konta firmowego jest proste i szybkie, nie warto rezygnować z tej opcji.
Wybór najlepszego konta firmowego
Wybór kont firmowych dostępnych w ofercie polskich banków jest bardzo szeroki. Wbrew pozorom wcale nie ułatwia to podjęcia decyzji, z drugiej strony pozwala natomiast na dopasowanie rachunku do indywidualnych potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. W znalezieniu najlepszego produktu pomocny okaże się ranking kont firmowych https://www.bankier.pl/smart/konta-firmowe. Pozwoli błyskawicznie poznać warunki proponowane przez konkretne instytucje, porównać je ze sobą, podjąć właściwy wybór oraz przejść do złożenia wniosku. Obecnie cała procedura jest bardzo prosta i umożliwia założenie konta firmowego bez konieczności wychodzenia z domu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak dowiedzieć się, na jakie aspekty należy przede wszystkim zwracać uwagę.
Konto firmowe: na co zwrócić uwagę?
Chociaż segment bankowości adresowany do przedsiębiorców znacząco różni się od tego, z którego korzystać mogą konsumenci, pomiędzy rachunkami osobistymi i kontami firmowymi wytyczyć można wiele punktów wspólnych. W obu przypadkach najistotniejsze z perspektywy klienta będzie osiągnięcie jak największych oszczędności, a w układzie idealnym uniknięcie jakichkolwiek opłat związanych z korzystaniem z rachunku. Najważniejsze aspekty dotyczą:
- Prowadzenia konta: jednym z najistotniejszych wydatków będzie przede wszystkim koszt związany z prowadzeniem samego rachunku. Znaczna część instytucji rezygnuje z tej opłaty, czasami może się to wiązać z dodatkowymi wymogami, np. koniecznością zapewnienia określonych wpływów na rachunek lub wykonania wskazanej liczby transakcji.
- Karty płatniczej: podobnie jak w segmencie rachunków osobistych, również w przypadku kont firmowych korzystać można z kart płatniczych. To niekwestionowana wygoda i praktycznie niezbędne narzędzie w dzisiejszym świecie. Oczywiście również może wiązać się z dodatkowymi kosztami albo warunkami, które należy spełnić, aby nie musieć płacić za tę funkcjonalność. Te zazwyczaj dotyczą liczby lub kwoty transakcji wykonanych w konkretnym okresie rozliczeniowym.
- Zlecanie przelewów: z dodatkowym kosztem może wiązać się również realizacja przelewów. Ten koszt będzie więc wyjątkowo bolesny zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców obsługujących wiele płatności.
- Korzystanie z bankomatu: podobnie jak w przypadku kont osobistych, również w segmencie rachunków dla firm z dodatkowymi opłatami może wiązać się wypłata gotówki z bankomatu. Należy przy tym zwrócić uwagę, z jakich urządzeń można korzystać bezpłatnie, a jakie będą oznaczać dodatkową prowizję.
- Atrakcyjne promocje: banki aktywnie poszukują nowych klientów zainteresowanych założeniem konta dla firmy. W związku z tym przygotowały dla nich również wiele ofert promocyjnych, pozwalających m.in. na uzyskanie dodatkowych środków za jego otwarcie i spełnienie podstawowych warunków, takich jak np. wykonanie przelewów do Urzędy Skarbowego czy ZUS lub otrzymanie określonych środków. Może się więc okazać, że założenie konta firmowego pozwoli na uzyskanie dodatkowych funduszy.
Bankowość elektroniczna to obowiązek
W dzisiejszych czasach korzystanie z produktów banku przeniosło się praktycznie w pełni do internetu. Dzięki temu możliwe stanie się nie tylko zlecanie błyskawicznych przelewów, ale również korzystanie z innych opcji, w tym uzyskiwanie dodatkowych środków w ramach kredytów i pożyczek czy pozostałych narzędzi przewidzianych dla przedsiębiorców. Nie będzie jednak możliwe, jeżeli instytucja nie zaproponuje swoim klientom odpowiednich narzędzi, takich jak platformy bankowości internetowej oraz aplikacje mobilne. Warto przeanalizować dostępne opcje oraz ich funkcjonalności: im więcej możliwości, tym lepiej z perspektywy klienta. Aplikacja mobilna powinna być intuicyjna i niezawodna oraz gwarantować dostęp do szerokiej gamy produktów. Jedną z obowiązkowych pozycji jest także możliwość zlecania przelewów do Urzędy Skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Te są stałym elementem rzeczywistości właścicieli firm, warto więc, aby ich realizacja była jak najwygodniejsza.
Dostęp do innych propozycji banku
Zawierając umowę z daną instytucją, należy również przeanalizować, jakie inne produkty dla segmentu biznesowego oferuje. Dostęp do dodatkowych funduszy w ramach kredytów, pożyczek czy linii kredytowych może okazać się bardzo cenny praktycznie w każdym okresie prowadzenia działalności. Odpowiednie konto firmowe pozwoli na łatwe składanie wniosków i błyskawiczne uzyskiwanie wsparcia. Warto spojrzeć na relację z bankiem w szerszej perspektywie: samo założenie konta to zaledwie pierwszy krok. Instytucja będzie natomiast ważnym partnerem w trakcie rozwoju biznesu, a jej odpowiedni dobór może wpłynąć na perspektywy. Oczywiście w praktycznie dowolnym momencie można również zmienić konto i sam bank, jednak będzie wiązać się to z dodatkowymi formalnościami, może również nie udać się ominąć dodatkowych kosztów z tego tytułu.
Nie zapomnij o formalnościach
Właściciele kont firmowych nie mogą również zapomnieć o tym, że posiadanie takiego rachunku wiążę się z pewnymi formalnościami. W ciągu 7 dni należy przede wszystkim zgłosić nowy numer rachunku. Samo w sobie nie będzie to jednak skomplikowane: w tym celu należy posłużyć się formularzem CEIDG-1. W odpowiedniej komórce wystarczy podać numer konta oraz instytucję, która odpowiada za jego prowadzenie. O tym fakcie należy poinformować również kontrahentów oraz klientów. Pomoże uniknąć to wielu nieporozumień, a także poważniejszych konsekwencji. Warto mieć świadomość, że przelewy opierające się na mechanizmie split payment mogą trafić wyłącznie na rachunek wyszczególniony w białej liście podatników VAT.
Artykuł partnera
Zostaw komentarz