Od czego zależy cena srebra?

 

Srebro jest surowcem, które ma szerokie zastosowanie. Poza najbardziej znanym, czyli produkcją biżuterii, srebro wykorzystuje się także w przemyśle elektronicznym (przy produkcji ekranów i płyt DVD) oraz podczas instalacji systemów fotowoltaicznych.

Jak widać, srebro przestało być uważane za ubogiego krewnego złota. Patrząc perspektywicznie, może okazać się równorzędną mu opcją inwestycyjną, ponieważ cena srebra jest coraz bardziej atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów. 

Cena srebra w historii

Od wieków uważano srebro za bardzo cenny kruszec, nie tylko jako element dekoracyjny dla pań. Najbardziej popularnym po biżuterii zastosowaniem srebra był fakt, że stał się pełnoprawnym środkiem płatniczym – mniej wartym niż złoto, ale w porównaniu do innych metali – bardzo wartościowym. Bito z niego srebrne monety, będące podstawowym zamiennikiem towarów na całym świecie. Wykorzystanie tego kruszcu było z pewnością łatwiejsze. Srebro występowało powszechniej, a tym samym wydobywało się go więcej. Trudno dokładnie określić, jak przedstawiało się zestawienie srebra i złota, ale w pewnym uproszczeniu przyjmuje się, że wynosiło ono około 15:1, czyli cena za jeden gram złota odpowiadała cenie za 15 gram srebra.

Kurs srebra w czasie niepokojów społecznych

XIX wiek przyniósł pewne zmiany, a cena srebra w stosunku do złota zaczęła szybko i wyraźnie spadać. Można uznać, że była to reakcja na zjawisko znane jako „gorączka złota”, czyli wybuch liczby poszukiwaczy złota, a co za tym idzie, wzrost wydobycia. Ze względu na to, że ilość złota w obiegu zwiększyła się, zmniejszyła się tym samym jego wartość, co spowodowało, że zaczęto odchodzić od srebra jako środka płatniczego, zastępując je dostępnym złotem.

Odejście od srebra jako metody płatniczej wywołane było także sytuacją polityczną. Europa, szarpana ciągłymi wojnami oraz ich skutkami, generowała popyt na złoto, jako bardziej kosztowne pod względem zysku. Złoto przechodziło więc z rąk do rąk, najczęściej wskutek decyzji o reparacjach wojennych bądź innych, gwarantujących, choć na krótki czas, jakże pożądany pokój. Dzięki temu zaczęto coraz bardziej odchodzić od srebra jako elementu płatniczego. W Stanach Zjednoczonych zrezygnowano z niego na rzecz tylko złota w 1873 roku.

Cena srebra współcześnie

Fakt, że srebro przestało być środkiem płatniczym, a jego cena w relacji do złota spadła kilkudziesięciokrotnie, nie oznacza, że całkowicie straciło ono na wartości. Aktualnie jest popularnym i szeroko wykorzystywanym metalem szlachetnym – używa się go w wielu gałęziach rzemiosła i przemysłu. Niestety, w przeciwieństwie do złota, które można niemal całkowicie odzyskać po wykorzystaniu przemysłowym, srebro zużywa się i nie można zużytkować go ponownie. Dzięki temu cena srebra za uncję – dopóki będzie niezbędne dla przemysłu - nie spadnie do zera. Przewiduje się, że cena srebra może jednak wzrosnąć. 

Cena srebra a wartość inwestycyjna

W ciągu ostatnich lat cena srebra za uncję wahała się w przedziale od 15,74 dolara do blisko 18 dolarów. W przeliczeniu na cenę srebra za kilogram daje to wartość od 506 do 577 dolarów. Na aktualny kurs srebra spojrzeć trzeba przede wszystkim poprzez analizę wartości tego metalu na przestrzeni wieków. Widać wtedy jak na dłoni, że w sytuacji, gdy pojawia się bardziej opłacalny zamiennik, srebro idzie w odstawkę. Nie zmienia to jednak faktu, że przy odpowiednim rozeznaniu w rynku, zakupie srebra w atrakcyjnej cenie i wykazania nieco cierpliwości przy odczekaniu na odpowiedni moment na sprzedaż – można na tym metalu szlachetnym skutecznie zarobić.