Jak wybrać dobre żelazko?

Niewystarczająca moc grzewcza, lejąca się woda, niedziałające funkcje – tego typu problemami wyróżniają się stare, sfatygowane żelazka, które warto wymienić na nowy model. Na co jednak zwrócić uwagę, aby kolejny sprzęt służył nam jak najlepiej?

Wbrew pozorom, wybór nowego urządzenia nie jest zadaniem prostym. Wszystko ze względu na bardzo szeroką ofertę rynkową. Tak zwane małe AGD (podobnie zresztą jak duże, czyli lodówki, pralki etc.) cały czas jest bowiem rozwijane przez producentów. Tyczy się to także żelazek, które od dawna przestały pełnić rolę zwykłych urządzeń grzewczych z bardzo ograniczonym zestawem funkcji.

Obecnie zakupić możemy modele nowoczesne, dzięki którym prasowanie okaże się nie tylko przyjemniejsze i szybsze, ale również bezpieczniejsze – zarówno dla nas, jak i dla ubrań.

Rodzaje żelazek

Zanim przejdziemy do analizowania najważniejszych parametrów technicznych, a także wszystkich obsługiwanych funkcji, powinniśmy zastanowić się nad wyborem rodzaju urządzenia. Podział pod tym względem związany jest przede wszystkim z budową i przeznaczeniem sprzętu.

Oczywiście najbardziej standardowymi urządzeniami będą przewodowe żelazka parowe, które podłączamy do zasilania. Dzięki temu ich praca jest stabilna, a temperatura przez cały czas zostaje podtrzymana na stałym poziomie. Warto również podkreślić, że takie modele często dysponują sporą mocą.

Na rynku dostępne są oczywiście także urządzenia bezprzewodowe, które moc biorą ze specjalnych  stacji, które są podłączane do prądu. Największą zaletą takich żelazek jest to, iż nie jesteśmy ograniczeni przewodem, dlatego możemy prasować swobodnie, jak tylko nam się podoba. Niestety, urządzenia bezprzewodowe po jakimś czasie tracą temperaturę, dlatego konieczne jest ich odkładanie do stacji. Może okazać się to irytujące w przypadku tanich sprzętów.

W sklepach znaleźć możemy również żelazko pracujące na sucho, a także modele turystyczne, charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami oraz małą wagą.

Najważniejsze parametry

Niezależnie od tego, na jaki model w końcu się zdecydujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na ich specyfikacje techniczne. To one bowiem w największej mierze decydują o wydajności oraz przydatności danego urządzenia.

  • Moc. Parametr absolutnie najważniejszy. Decyduje bowiem o tym, jak szybko i jak bardzo żelazko będzie w stanie się nagrzać. Modele turystyczne zazwyczaj wyróżniają się mocą na poziomie od 700 do około 1200 W. Jeśli jednak zależy nam na wydajnym prasowaniu wielu ubrań, powinniśmy decydować się na modele o mocy co najmniej 1500 W.
  • Wytwarzanie pary. Producenci często podają, ile pary wytwarza żelazko w przeciągu jednej minuty. Im jest jej więcej, tym skuteczniej będziemy w stanie prasować duże zagniecenie, a także kilka warstw tkanin. Najbardziej standardowe urządzenia generują około 40 g pary na minutę, podczas gdy te z wysokiej półki wyróżniają się wartością parametru o 2, 3, a nawet 5 razy wyższym.

Poza ilością pary, warto sprawdzić, w jaki sposób jest ona wytwarzana. Żelazka dostępne na rynku obsługują funkcją uderzenia pary lub ciągłego jej generowania.

  • Funkcje. Wspomnieć należy przede wszystkim o regulacji temperatury, która odbywać się może przy użyciu pokrętła, wbudowanych przycisków lub za pomocą specjalnego panelu dotykowego. Warto decydować się na urządzenia z możliwie jak najszerszym zakresem generowanych temperatur. Dzięki temu łatwo dostosujemy je do prasowanych materiałów.

Dobrej jakości żelazka obsługują również funkcje samooczyszczenia, które realizowane są przy użyciu kanalików parowych, a także opcje ułatwiające prasowanie szczególnie zagniecionych ubrań. Oczywiście nie można zapominać także o wszelkich zabezpieczeniach, na przykład przed oparzeniami lub przegrzaniem urządzenia.

Konstrukcja i wyposażenie żelazka

Na końcu warto wspomnieć również o tym, w jaki sposób i z czego żelazko zostało wykonane. Najważniejsza wydaje się być oczywiście jego stopa – to ona bowiem styka się bezpośrednio z prasowanym materiałem, dla tego jej jakość jest decydująca dla skuteczności procesu prasowania.

Producenci często decydują się na zastosowanie specjalnych stop nierdzewnych, a także typu non-stick (nieprzywierająca). Do tego należy dodać konstrukcje specjalnie wzmacniane, wyróżniające się doskonała wytrzymałością mechaniczną.

Jeżeli chodzi o podstawowe wyposażenie każdego żelazka, najczęściej składa się ono ze specjalnej blokady kapania, a także pojemnika na wodę – warto sprawdzić jego pojemność. Niewielkie zbiorniki trzeba bowiem cały czas uzupełniać, co w wielu przypadkach może okazać się irytujące.

Ile kosztują żelazka?

Oczywiście zależy to do konkretnych modeli. Najtańsze będą modele turystyczne, które zakupimy już za około 30-40 złotych. Modele przewodowe będą kosztować od 50 do 400 złotych, podobnie urządzenia bezprzewodowe.

Poza najważniejszymi parametrami technicznymi, a także sposobem wykonania żelazka, przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto przeanalizować również wszelkie recenzje i opinie użytkowników, którzy często wskazują na wszelkie wady oraz zalety konkretnych modeli. Dzięki temu dowiemy się, czy rzeczywiście są one warte zakupu.

 

Materiał zewnętrzny