Narzędzia palcowe stosowane w obróbce skrawaniem

Frezy dzielimy pod względem budowy na nasadzane i trzpieniowe. Wykonane są z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE, która posiada 5% kobaltu. Stal HSS pozwala na pracę w materiałach o twardości 35 HRC jakimi są: stal i stal konstrukcyjna. Natomiast stal kobaltowa HSSE posiada 2 HRC więcej od HSS więc możemy używać jej do obróbki materiałów do maksymalnej twardości 37 HRC. Ilość kobaltu w narzędziu nie jest przypadkowa gdyż zbyt wielka jego ilość mogła by spowodować osłabienie, wykruszanie się i łamanie narzędzia, lecz 5% kobaltu wzmacnia je, sprawia że narzędzie ma wyższą tolerancję na wysokie temperatury oraz trudne warunki skrawania. Istnieją również frezy węglikowe przeznaczone do obróbki za pomocą maszyn CNC.

Rodzaje mocowań

Występują dwa rodzaje mocowań trzpienia: palcowe oraz nasadzane.

Fezy palcowe są frezami posiadającymi w budowie swój własny trzpień jak i część skrawającą. Są one prawie samodzielnymi narzędziami, które do wykonywania pracy potrzebują jedynie oprawki, w której jest możliwość zamocowania chwytów walcowych gładkich bądź ze spłaszczeniem Weldona. Zadaniem spłaszczenia jest uniemożliwienie obrotu narzędzia w oprawce i najczęściej stosowane jest w mocowaniu dużych średnic narzędzia. Natomiast frezy nasadzane są narzędziami wymagającymi odpowiedniego trzpienia oraz oprawi aby odpowiednio wykonać pracę. Frez jest pośrednikiem pomiędzy wrzecionem a frezem maszyny, za pomocą której będzie wykonywana praca. frezy te pozwalają zmniejszyć koszty, gdyż w skład produkcji nie występuje trzpień. Dostępne są one w średnicach od fi 40 do fi 125.

Frezy nasadzane

Frezy nasadzane dzielimy na: frezy nasadzane kątowe, modułowe, walcowe, walcowo - czołowe, tarczowe, ślimakowe i krążkowe. Przeznaczone są one do nacinania wąskich rowków i przecinania. Są one frezami nie samodzielnymi, które potrzebują trzpienia oraz oprawki aby móc wykonać pracę. Pozwalają one oszczędzić na obróbce, bo gdy część skrawająca zostanie zużyta mamy możliwość wymiany tylko tej części a trzpień pozostaje ten sam i służy do mocowania frezów o różnych średnicach. Frezy możemy podzielić ze względu na ich zastosowanie.

Frezy walcowo czołowe zaliczamy do narzędzi podstawowych przeznaczonych do obróbki zgrubnej oraz średnio dokładnej powierzchni bocznych oraz płaszczyzn. Potrzebują one odpowiedniego trzpienia i oprawki aby móc przystąpić do wykonywania pracy. Frezy walcowo czołowe dostępne są w średnicach od fi 40 aż do fi 125 i mają oznaczenie NFCa DIN 1880. Mają one ostrza rozmieszczone na części bocznej jak i czołowej co umożliwia frezowanie dwóch powierzchni na raz w metalach takich jak: stal niestopowa, stopu niklu oraz tytanu.

Frezy palcowe do metalu

frez węglikowy zgrubny

Frezy palcowe do metalu są narzędzia, których budowa składa się z trzpienia i części skrawającej. Frezy trzpieniowe wykonane są z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE.

Frezy palcowe NFPa oznaczone normą niemiecką DIN 884 i polską NFPa, posiadają one chwyt w dwóch wersjach: chwyt walcowy oraz chwyt Weldona. Są one najpopularniejszymi frezami stosowanymi we frezarkach tokarkach jak i wiertarkach. Ich budowa składa się z trzpienia walcowego czasem występuje ze spłaszczeniem Weldona. Spłaszczenie to wykorzystywane jest przy dużych średnicach freza, jego zadaniem jest uniemożliwienie obrotu narzędzia w oprawce podczas wykonywania pracy. Frezy palcowe występują w różnych wersjach ostrzowych od Z-4 do Z-8 oraz w różnych średnicach od fi 1 mm do fi 40 mm. Wraz z większą średnicą i ilością ostrzy wzrasta ich cena. Przy średnicach większych od fi 40 stosowane są frezy nasadzane, które nie posiadają w swej budowie trzpienia. Frezy palcowe do metalu wstępują z: ostrzami centralnymi jak i ostrze z nakiełkiem. Ostrza centralne pozwalają na wykonywanie pracy wgłębnej czołowo - pionowe w dół.

frez vhm widiowy

Artykuł sponsorowany