Farby plakatowe i akwarele - chwila twórczości nikomu nie zaszkodzi

Malowanie farbami to propozycja zabawy nie tylko dla najmłodszych. To świetna opcja rozwoju, a dodatkowo dobry sposób na relaks i uspokojenie się. Zanim jednak przystąpisz do malowania farbami plakatowymi czy akwarelami, sprawdź, których artykułów papierniczych potrzebujesz do pracy.

Na początek należy się zastanowić, jaki efekt swojej twórczości chcesz uzyskać na papierze. Czy jesteś zwolennikiem kolorów bardziej jaskrawych, czy pastelowych, a co najważniejsze, które farby pozwolą Ci ten efekt uzyskać?

Zalety farb plakatowych 

Popularne “plakatówki” to farby gotowe do użycia bez potrzeby korzystania z wody. Występują w formie półpłynnej, która pozwala na łatwe rozprowadzanie na papierze. Stopień krycia jest dosyć wysoki, a kolory są bardzo wyraziste. Takiego rodzaju farby również nadają się do malowania na drewnie i powierzchniach ze szkła, co daje jeszcze więcej sposobów na przejaw Twojej twórczości. Przyjemna konsystencja i szeroki wybór intensywnych kolorów sprawia, że te artykuły papiernicze przypadną do gustu każdemu małemu artyście. Dodatkowym atutem farb plakatowych jest możliwość wykonania korekty, co może sprawić większe trudności w przypadku farb akwarelowych. 

Zalety farb akrylowych

W odróżnieniu od “plakatówek” do malowania akwarelą potrzebna jest duża ilość wody. Te artykuły papiernicze występują w postaci twardej, a pod wpływem wilgotnego pędzla ich stała konsystencja zmienia się. Obrazy wykonane akwarelą są znane z ich delikatnych, niemal półprzezroczystych kolorów. Barwniki takiego rodzaju farbek posiadają bardzo niskie krycie, które jest uzależnione od ilości wody, a malunki wykonane nimi  sprawiają wrażenie rozmytego obrazu. Dla doskonałego dzieła wykonanego akwarelą wskazany jest papier o grubszej gramaturze, który uchroni kartkę przed zbyt dużym namoczeniem.  Początkującym malarzom używanie akwareli może sprawić dużo większe trudności niż korzystanie z farb plakatowych, ale jak mówi przysłowie: “ćwiczenie czyni mistrza”.

farby plakatowe

Farby plakatowe i akwarelowe - różnice

Jeśli chcesz wprowadzać jaśniejsze i ciemniejsze tony w czasie tworzenia dzieła, musisz wiedzieć o dwóch podstawowych zasadach. W przypadku farb plakatowych należy rozpocząć od położenia tonów ciemnych, a dopiero później wprowadzać tony jaśniejsze. Natomiast używając farb akrylowych, proces wygląda całkiem odwrotnie. W tej sytuacji malujemy od najjaśniejszych do najciemniejszych tonów i powoli oraz stopniowo dodajemy kolory.

Zanim przystąpisz do malowania 

Niezależnie od tego, ile kolorów jest w palecie farb plakatowych i akwarelowych, pamiętaj, że można ich uzyskać o wiele więcej za pomocą techniki mieszania farb. Dobrym sposobem jest stworzenia własnego wzornika kolorów, dzięki któremu  poznasz wszystkie możliwości palety. Na oddzielnej kartce spróbuj wymieszać  kolory, które według Ciebie mogą stanowić ciekawy odcień. Z pewnością przyda się on na kolejnych etapach rysowania. Dodatkowo można eksperymentować bezpośrednio na papierze. W przypadku farb akrylowych do jeszcze mokrej farby należy dodać kolejną warstwę o innym kolorze. Połączą się one naturalnie, często w bardzo zaskakujący sposób.