Jaki wybrać rower treningowy?

Popularność jazdy na rowerze nieustannie rośnie, zwłaszcza dziś, kiedy uprawianie sportu stało się modne. Jednak jak to w przypadku każdego treningu outdoorowego, pogoda może skutecznie zniechęcić do jazdy – nikt w końcu nie lubi poruszać się po trasie w deszczu, śniegu czy przy bardzo mocnym wietrze. Aby zaradzić temu problemowi i móc realizować aktywność fizyczną o każdej porze roku, warto zakupić specjalny sprzęt do domu. Rowery treningowe to doskonała alternatywa dla zwykłych dwukołowców. Jaki rower stacjonarny wybrać, aby spełnił swoje zadanie?

Od dawna znane są zalety jazdy na rowerze. Dlaczego ten rodzaj sportu jest tak popularny wśród miłośników aktywności fizycznej? Przede wszystkim trening na rowerze wzmacnia organizm i polepsza jego wydolność, korzystnie wpływa na układ odpornościowy, pomaga schudnąć, a także kształtuje mięśnie nóg i brzucha. Wykazano też, że jazda na rowerze skutecznie obniża poziom „złego” cholesterolu i ogólnie wspomaga układ krwionośny. Dla wielu rower może być także sposobem na odstresowanie się, oderwanie od rzeczywistości. Jednak jazda na dworze na tradycyjnym dwukołowcu nie zawsze jest możliwa, np. ze względu na pogodę czy szybkie zapadanie zmroku. Warto wtedy posiadać własny rower stacjonarny. O czym pamiętać podczas jego zakupu?

Rower stacjonarny – na co zwrócić uwagę?

Kupując rower stacjonarny, nie można zapomnieć o kilku istotnych kwestiach. Tylko dogłębne zastanowienie się nad własnymi preferencjami pozwoli wybrać odpowiedni model. Jeśli komuś zależy na jeździe rekreacyjnej, od czasu do czasu, nie ma konieczności zaopatrywania się w najdroższy rower treningowy z mnóstwem funkcji, które i tak nie zostaną wykorzystane. Lepiej wtedy postawić na nieco tańszy model, ale równie efektywny. Jakie parametry roweru stacjonarnego wziąć pod uwagę przy jego zakupie?

a)Budowa – obecnie na rynku znaleźć można rowery pionowe, poziome oraz spinningowe. Rowery treningowe pionowe umożliwiają jazdę w pozycji wyprostowanej lub ewentualnie nieco pochylonej. To idealne rozwiązanie dla osób pragnących schudnąć czy poćwiczyć kilka razy w tygodniu dla zdrowia. Rowery poziome to urządzenia do jazdy w pozycji prawie leżącej. Siodełko posiada oparcie, a pedały znajdują się bardzo mocno z przodu. Dzięki takiej konstrukcji z tych rowerów mogą korzystać osoby mające problemy z kręgosłupem. Rowery spinningowe to sprzęt dla zaawansowanych sportowców, którzy lubią jazdę w mocno pochylonej do przodu pozycji.

b)Rodzaj oporu – rowery stacjonarne mogą mieć różne mechanizmy oporu. Wyróżnia się rowery z systemem mechanicznym (najtańsze rozwiązanie, ale też dość głośne), magnetycznym (zalety to możliwość ustawienia dużego oporu i cichość) oraz elektromagnetycznym (najbardziej zaawansowany sprzęt, dający duże możliwości ustawień treningowych, ale też najdroższy).

c)Wymiary – przed zakupem należy zorientować się, czy wybrany model roweru na pewno zmieści się w danym pomieszczeniu. Jeśli miejsca brakuje, można zdecydować się na rower składany, jednak nie będzie on umożliwiał takiego intensywnego i stabilnego treningu jak rower nieskładany.

d)Maksymalna waga użytkownika – każdy rower ma określone maksymalne obciążenie, co dobrze jest sprawdzić przed kupnem, zwłaszcza jeśli waży się ponad 100 kilogramów. Korzystanie ze źle dobranego roweru może się skończyć awarią sprzętu lub nawet kontuzją.

Dodatkowe funkcje rowerów stacjonarnych

Jednym z dość istotnych elementów rowerów treningowych jest komputer pokładowy. Im przekazuje więcej informacji dla użytkownika, tym lepiej. Najczęściej tego rodzaju sprzęt pokazuje prędkość jazdy, ilość przejechanych kilometrów czy spalonych kalorii. Niektóre komputery mierzą też tętno użytkownika czy nawet udostępniają pomiar tkanki tłuszczowej. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość ustawienia planu treningowego – komputer wówczas sam zwiększa lub zmniejsza opór w odpowiednim czasie.

 

Materiał zewnętrzny