Szlifierka do gładzi gipsowych – jak wybrać?

Szlifierka do gładzi gipsowych – jak wybrać?

Zastosowanie gładzi gipsowej pozwala osiągnąć idealnie gładką powierzchnię ściany bez jakichkolwiek nierówności i krzywizn – odpowiednio przygotowaną pod ostateczne wykończenie. Zanim jednak pomalujemy podłoże czy też ułożymy na nim tapetę, musimy zeszlifować gładź. Jaka szlifierka do gipsu sprawdzi się w tym wypadku najlepiej?

Na co zwrócić uwagę, wybierając szlifierkę do gipsu?

Zanim przeanalizujemy parametry użytkowe szlifierek dostępnych na rynku i wybierzemy model najlepiej odpowiadający indywidualnym potrzebom, warto poznać najważniejsze aspekty wiążące się ze szlifowaniem. Pomoże nam to w określeniu, jaki sprzęt okaże się szczególnie przydatny w naszym przypadku.

  1. Po pierwsze, szlifowanie przeprowadza się, gdy gładź jest już całkowicie sucha. Wiąże się to z powstawaniem dużej ilości pyłu gipsowego. Z tego względu tak ważne jest to, aby czynność ta była wykonywana w okularach ochronnych i masce przeciwpyłowej.
  1. Po drugie, gładź gipsową możemy zeszlifować przy pomocy papieru ściernego lub pacy wyposażonej w siatkę do szlifowania. Jeżeli jednak mamy do czynienia z dużą powierzchnią, którą należy poddać zabiegowi, użycie powyższych akcesoriów nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż wydłuża znacząco czas pracy i sprawia, że wymaga ona dużego wysiłku fizycznego. Z tego względu lepszym rozwiązaniem będzie zakup szlifierki elektrycznej, która częściowo wyręczy nas w pracy.

Jaka zatem powinna być idealna szlifierka do gipsu? Przede wszystkim musi mieć odpowiednio dużą moc oraz dużą powierzchnię szlifowania. Sprawi to, że praca będzie przebiegać szybko i sprawnie. Urządzenie nie może być jednak zbyt ciężkie, gdyż wówczas dosyć prędko się zmęczymy. Jeżeli zaś zależy nam na ograniczeniu ilości pyłu, powinniśmy rozważyć zakup modelu umożliwiającego podłączenie odkurzacza, który uczyni pracę przyjemniejszą, bo bez uciążliwych zanieczyszczeń.

Wybierając szlifierkę do gipsu, warto zwrócić uwagę na następujące parametry techniczne:

  • moc – 600 W i więcej to moc, która zagwarantuje sprawne i efektywne szlifowanie,
  • prędkość obrotowa – to parametr, który wpływa na szybkość i skuteczność szlifowania. Powinien on oscylować wokół 2000 obrotów na minutę,
  • waga – im lżejszy sprzęt, tym dłużej możemy pracować bez zmęczenia,
  • długość przewodu zasilającego – im dłuższy przewód zasilający, tym urządzenie jest bardziej mobilne i ma większy zasięg działania. Około 4 m to długość optymalna. Na rynku znajdziemy jednak także sprzęt mający zarówno dłuższy, jak i krótszy kabel. Ważne jest również to, aby urządzenie było wyposażone w stopkę do ochrony przewodu przed zawijaniem,
  • możliwość regulacji długości wysięgnika – pozwala na swobodną pracę,
  • możliwość podłączenia odkurzacza – dzięki niemu praca będzie przebiegać w bardziej komfortowych warunkach,
  • system odsysania pyłu – niektóre modele szlifierek wyposażone są we własne systemy odprowadzania pyłu, co zwiększa komfort wykonywania prac,
  • akcesoria dodatkowe – w tym komplet papierów ściernych, dodatkowa linka czy też uchwyt do sprawniejszego manewrowania urządzeniem i większej precyzji działania. Rozszerzają one funkcjonalność urządzenia i gwarantują większy komfort jego obsługi.

Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych szlifierek do gipsu, przez co wybór optymalnego modelu nie jest prostą sprawą. Warto zatem dokładnie przeanalizować parametry techniczne danego sprzętu, aby poznać jego wszystkie walory użytkowe i ewentualne ograniczenia w działaniu. Dzięki temu bez trudu dopasujemy urządzenie do naszych potrzeb i wymagań.

 

Materiał zewnętrzny