Ustawa deweloperska 2022 - jakie zmiany wprowadza?

​Kwestia nabywania nieruchomości w Polsce, poza tym że jest to temat bardzo gorący, to cechuje go również dość dynamiczna zmiana w sferze prawnej. Dawniej, to właśnie deweloperzy byli w dość drobiazgowy sposób chronieni przez przepisy prawne, jednak wiele kwestii uległo zmianie po wprowadzeniu nowej ustawy deweloperskiej w 2022 roku. To właśnie ona nieco pochyliła się nad losem przeciętnego nabywcy nieruchomości. Wobec tego, jakie zmiany wprowadza nowa ustawa deweloperska, która weszła w życie 1 lipca 2022 roku?

Kwestia nabywania nieruchomości w Polsce, poza tym że jest to temat bardzo gorący, to cechuje go również dość dynamiczna zmiana w sferze prawnej. Dawniej, to właśnie deweloperzy byli w dość drobiazgowy sposób chronieni przez przepisy prawne, jednak wiele kwestii uległo zmianie po wprowadzeniu nowej ustawy deweloperskiej w 2022 roku. To właśnie ona nieco pochyliła się nad losem przeciętnego nabywcy nieruchomości. Wobec tego, jakie zmiany wprowadza nowa ustawa deweloperska, która weszła w życie 1 lipca 2022 roku?

Nowa ustawa deweloperska - nie tylko lokale mieszkalne!

Jedną z kluczowych zmian, jakie wprowadzone zostały wraz z nową ustawą deweloperską, to jej szerszy zakres. Okazuje się bowiem, że jej przepisy nie będą znajdowały zastosowania już tylko i wyłącznie w odniesieniu do lokali mieszkalnych, ale także do szeroko pojmowanych lokali użytkowych, które zostały wybudowane w ramach danego przedsięwzięcia deweloperskiego. Co za tym idzie, nowa ustawa deweloperska odnosi się nie tylko do faktycznej nieruchomości, ale także do pomieszczeń, które do niej przynależą jak np. komórka lokatorska czy garaż. Nie da się jednak ukryć, że nowe przepisy zawarte w ustawie deweloperskiej sprawiają poniekąd, że samo nabycie lokalu staje się o wiele bardziej skomplikowane - zwiększa się ilość dokumentacji, a poniekąd także i koszty nabycia. Warto więc dokładnie szacować niezbędny kredyt hipoteczny, a nawet skorzystać z pomocy doradcy kredytowego jak np. doradca www.mdyrda.pl. Dzięki takiemu wsparciu z pewnością podejmiemy rozsądną decyzję kredytową.

Jakie koszty dodatkowe wprowadza nowa ustawa deweloperska?

Okazuje się, że jeśli chodzi o dodatkowe koszty wynikające z przepisów nowej ustawy deweloperskiej 2022, to nie są one jedynie zmartwieniem nabywcy, ale poniekąd także i dewelopera. Dlaczego? Otóż przeciętny nabywca będzie zobowiązany do pokrycia kosztów umowy deweloperskiej, która musi zostać przygotowana w formie aktu notarialnego. Z kolei w przypadku dewelopera, dość negatywnym skutkiem nowej ustawy jest to, że środki wpłacone przez nabywcę wpłyną na rachunek powierniczy, a nie bezpośrednio "do kieszeni". Dodatkowo każdy deweloper od nawiązanej umowy będzie zobowiązany do zapłacenia składki na rzecz Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

Nowa ustawa deweloperska a umowy rezerwacyjne

Nowa ustawa deweloperska 2022 wprowadza także zmiany w zakresie umów rezerwacyjnych. Przede wszystkim nowe przepisy jasno precyzują, jakie wymogi musi spełnić dana umowa - musi mieć ona pełną formę pisemną, by można było uznać ją za wiążącą. Dla nabywców jednak pozytywnym aspektem jest to, że ograniczona została wysokość koniecznej opłaty rezerwacyjnej. Do tej pory, to deweloper - we własnym zakresie - ustalał tego typu koszt. Zgodnie z nowymi przepisami, koszt opłaty rezerwacyjnej nie może być wyższy niż 1 procent ceny lokalu, która została określona w prospekcie informacyjnym. Jednocześnie sam deweloper zostaje  zobowiązany do przelania należnej kwoty - na rachunek powierniczy- w terminie do 7 dni od zawarcia umowy deweloperskiej z nabywcą.

Więcej informacji na temat nowej ustawy deweloperskiej znajdziecie Państwo na stronie www.mdyrda.pl

Artykuł partnera