Deklaracja CN22 – kiedy ją wybrać?

Rozwijasz biznes e-commerce i pragniesz dostarczać produkty również klientom spoza Unii Europejskiej? By uniknąć kłopotów, koniecznie zapoznaj się z formalnościami, których dopełnienia wymaga taka działalność. Jednym z obowiązków eksportera w tym zakresie jest wypełnianie formularzy deklaracji celnej CN22 lub CN23. Jak można tego dokonać?

Czym jest deklaracja CN22?

Wysyłasz paczki z Polski lub innego kraju Unii Europejskiej do państwa niewchodzącego w skład tej wspólnoty? W tej sytuacji wszystkie przesyłane paczki lub ładunki podlegają odprawie celnej. Od momentu opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, obowiązek wypełniania formularza deklaracji celnej CN22 lub CN23 spoczywa także na wszystkich osobach, które wysyłają przesyłki do Anglii z terytoriów krajów UE (i w drugą stronę).

CN22 to uproszczony formularz deklaracji celnej, niezbędny do zrealizowania odprawy celnej. Dostarcza on informacji na temat właściwości paczki, w szczególności wartości i rodzaju jej zawartości. Etykietę z wypełnioną deklaracją celną umieszcza się na zewnętrznej części opakowania wysyłkowego – dzięki temu formularz pozostanie widoczny dla osób zajmujących się przemieszczaniem i kontrolą przesyłek.

Deklaracja CN22 i CN23 – jaka jest różnica?

Osoby nadające przesyłki do Anglii i innych krajów trzecich mają obowiązek dołączać do paczek formularz deklaracji celnej. Do wyboru mają dwa dokumenty – CN22 i CN23. Jaka jest różnica?

  • CN22 – wybierz ten formularz, jeżeli wartość przesyłki nie przekracza 300 DTS (SDR).
  • CN23 – wybierz ten formularz, jeżeli wartość przesyłki przekracza 300 DTS (SDR).

Jak wypełnić formularz deklaracji celnej CN22?

By wypełnić deklarację celną CN22, nadawca musi zamieścić w formularzu najważniejsze dane przesyłki. Jakie informacje będą w tym celu potrzebne?

  • Dane osobowe nadawcy – imię, nazwisko oraz adres;
  • Opis zawartości przesyłki;
  • Dane przesyłanych przedmiotów – liczba, waga i szacowana wartość;
  • Kod taryfy celnej w ramach jednolitej klasyfikacji artykułów (HS) i kraj pochodzenia towarów wewnątrz przesyłki;
  • Podpis osoby nadającej paczkę wraz z datą nadania.

Wzory deklaracji celnej CN 22 możesz znaleźć w internecie. Dokument może zostać wygenerowany także za pośrednictwem narzędzi elektronicznych udostępnianych przez przewoźnika obsługującego przesyłkę międzynarodową. Wypełniona deklaracja celna CN22 powinna zostać dołączona do przesyłki w dwóch egzemplarzach. Poświęć szczególną uwagę sposobowi przytwierdzenia pakietu formularzy do paczki. Dobre zabezpieczenie dokumentów to mniejsze ryzyko ich utraty w trakcie dostawy przesyłki.

Jak uniknąć problemów w trakcie odprawy celnej?

Podczas wypełniania formularzy deklaracji celnych należy zachować szczególną ostrożność. Umieszczenie w nich błędnych danych może skutkować opóźnieniem, a niekiedy nawet wstrzymaniem dostawy przesyłki. Jeżeli niezbędne do przejścia odprawy dokumenty (w tym deklaracja celna CN22) nie zostaną dołączone do paczki, wróci ona do nadawcy. Ten zaś będzie zmuszony ponieść koszta odprawy celnej i zwrotu.

Zadbaj o bezpieczeństwo przesyłanych towarów

Nadając paczki do klientów spoza UE, koniecznie zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie przesyłek. W dłuższych trasach artykuły znacznie częściej będą narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Nie pozwól, by Twoi zagraniczni klienci otrzymali wadliwy towar lub by ich przesyłka uległa zniszczeniu jeszcze przed dostarczeniem. Podczas pakowania pamiętaj o:

  • zastosowaniu przegródek, które oddzielą od siebie poszczególne elementy przesyłki i zapobiegną ich obijaniu się o siebie nawzajem,
  • zredukowaniu pustych przestrzeni wewnątrz opakowania za pomocą folii bąbelkowej lub specjalnego wypełniacza,
  • sprawdzeniu stanu opakowania – nie stosuj wgniecionych, naderwanych czy w inny sposób uszkodzonych pudełek,
  • dodatkowym zabezpieczeniu delikatnych elementów przesyłki (np. szklanych),
  • przytwierdzeniu do zewnętrznej części opakowania pakietu wymaganych dokumentów, na przykład z dwoma egzemplarzami deklaracji celnej czy faktury handlowej.

Artykuł partnera