AC – co to jest i dlaczego warto je mieć?

Decydując się na zakup auta, każdy kierowca musi wykupić ubezpieczenie komunikacyjne. Wraz z nim, często w parze idzie pojęcie polisy AC. Co to znaczy i jak chroni posiadacza pojazdu? AC to skrót od autocasco, ubezpieczenia pojazdu mechanicznego na wypadek jednego z kilku zdarzeń: utraty, kradzieży, zniszczenia lub uszkodzenia. Opis brzmi bardzo rozsądnie, ale jaka jest prawda o autocasco? Co obejmuje i dlaczego warto się w nie zaopatrzyć? Oto kilka powodów.

Autocasco uchroni przed zderzeniem z dziką zwierzyną

Podróże mniej uczęszczanymi drogami, zwłaszcza w terenie górskim lub leśnym, wiążą się z większym ryzykiem. Jeleń lub sarna przebiegająca przez drogę to w Polsce częsty przypadek. Uderzenie w taką zwierzynę to nie tylko jej śmierć, ale także poważne uszkodzenia dla samochodu oraz zagrożenie życia pasażerów. Przed tym uchroni nas polisa ubezpieczeniowa AC. Co obejmuje dokładnie? Każde uszkodzenie lub zniszczenie wywołane zderzeniem z dzikim zwierzęciem, które trzeba będzie naprawić, zostanie pokryte przez ubezpieczyciela.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta od stłuczek wywołanych przez kierowcę?

To zdarza się w karierze każdego kierowcy. Nieopatrzny ruch kierownicą, za szybkie wycofywanie, źle ustawione lusterko i… nagle, bez udziału innego kierowcy, nasze auto jest uszkodzone. Czy to słupek parkingowy, czy to brama garażu – ubezpieczenie OC tego nie pokryje. Również w przypadku, gdy to my spowodujemy wypadek z innym kierowcą. 

Koszty wymiany części – zwłaszcza nowych samochodów – potrafią być zawrotne. Lepiej zabezpieczyć się na taką ewentualność, wykupując polisę autocasco. Ile kosztuje AC? Najlepiej porównać ze sobą kilkanaście ofert na polisy ubezpieczeniowe i wybrać najkorzystniejszą propozycję. Można to zrobić w łatwy i szybki sposób za pośrednictwem porównywarki ofert AC i OC na stronie https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac, gdzie po wpisaniu paru danych dotyczących auta i kierowcy otrzymamy listę najlepszych ofert na autocasco. Sprawdź, gdzie najlepiej kupić polisę i zabezpieczyć się przed przypadkowymi stłuczkami na parkingu. 

Nieznany sprawca szkody a AC – co obejmuje?

To jeden z najczęstszych przypadków uszkodzenia pojazdu. Jeżeli nie korzystasz z garażu lub prywatnej posesji, parkując na ulicy, mocno ryzykujesz. Jednak nie tylko – każde parkowanie w miejscu publicznym, np. obok sklepu, naraża samochód na uszkodzenia z rąk nieznanego sprawcy. Jeżeli nie chcesz pokrywać kosztów naprawy z własnego portfela, musisz wykupić AC. Nie musisz nawet dochodzić tego, kto spowodował zarysowanie czy urwane lusterko.

Kierowcy kupujący pojazd na rynku wtórnym często zastanawiają się, czy autocasco przechodzi na nowego właściciela. W odróżnieniu od OC, ubezpieczenie AC jest nieobowiązkowe i przy zakupie auta, nie przechodzi na nowego właściciela. Kupując nowy samochód, jeśli chcemy zabezpieczyć się przed wspomnianymi szkodami, należy także samodzielnie wykupić AC. Ceny autocasco są bardzo zróżnicowane, bo wpływają na nie wiek, doświadczenie czy stan cywilny kierowcy, a także wiele parametrów pojazdu. Ceny polis mogą wahać się od 500 do nawet kilku tysięcy złotych. Najkorzystniejszą ofertę znajdziesz za pomocą sprawdzonych kalkulatorów AC i OC.

Materiał partnera zewnętrznego