Akita inu – japońska rasa psów sprzed ponad 5000 lat. Czy warto wybrać psa tej rasy?

Akita inu to japońska rasa psów, która była obecna na Wyspach Japońskich już przeszło pięć tysięcy lat temu. Pierwsze psy tej rasy pojawiły się w naszym kraju dopiero kilkadziesiąt lat temu, a jej popularność rośnie od tamtego czasu. Czym charakteryzują się akity? Jak karmić psy tej rasy i czy warto się zdecydować akurat na tę rasę?

Akita inu – pies, który „pamięta” czasy samurajów

Akita inu to rasa psów, która jest zaliczana do psów pierwotnych. Psy pierwotne to, z kolei, zwierzęta, które wywodzą się bezpośrednio od pierwszych psów domowych. Ich geny tylko w niewielkim stopniu różnią się od genów wilków. Na ten moment wyróżnia się czternaście ras pierwotnych. Są to: chart afgański, chow chow, lhasa apso, pekińczyk, shar pei, shih tzu, terier tybetański, chart perski, basenji, akita inu, shiba inu, samojed, husky syberyjski oraz alaskan malamute.

Nazwa psów rasy akita inu pochodzi od prefektury Akita, która znajduje się w północnej części Japonii. Szacuje się, że pierwsze psy tej rasy występowały w Japonii już ponad pięć tysięcy lat temu i były towarzyszami samurajów. Psy tej rasy zajmują, z resztą, bardzo ważne miejsce w japońskiej kulturze, sztuce i mitologii. Są częścią japońskiego dziedzictwa kulturowego.

Czym charakteryzują się psy tej rasy?

Psy rasy akita są zaliczane do grupy szpiców. To największy pies spośród wszystkich japońskich ras. Pod względem wizualnym, akita wywiera bardzo duże wrażenie – ma cechy charakterystyczne dla psów z grupy szpiców (prosty i mocny grzbiet, głęboka klatka piersiowa, zawinięty ogon i silne kończyny). Jej umaszczenie może być zróżnicowane (od białego lub rudego aż po pręgowane i sezamowe).

Tym, co jest najważniejsze, z punktu widzenia osoby zastanawiającej się nad psem tej rasy, jest charakter oraz cechy osobowości akity. Warto zdawać sobie sprawę, że jak każdy pies pierwotny, akita jest psem o bardzo silnym temperamencie. To pies odpowiedni dla osób doświadczonych, które potrafią ustanowić odpowiednią hierarchię we wzajemnych relacjach. Akity były psami myśliwskimi i wykorzystywanymi do walk psów, często są wykorzystywane do współpracy z armią lub policją, gdyż mają rozwinięte instynkty łowieckie i tropicielskie.

Czy warto zdecydować się na psa tej rasy?

Z uwagi na specyficzny i dość wyrazisty charakter, akita nie jest psem dla każdego. Nie poleca się tej rasy dla osób początkujących lub szukających psa kanapowego, którego można łatwo ułożyć. To pies, który raczej nie toleruje w swoim otoczeniu innych psów oraz innych zwierząt, nie jest to również rasa polecana do domów z małymi dziećmi.

Jeśli mamy już doświadczenie w zajmowaniu się psami lub szukamy psa o wyrazistym charakterze, który będzie towarzyszem i stróżem, to akita nadaje się do tych ról znakomicie. W towarzystwie odpowiedzialnego właściciela, po odpowiedniej tresurze, może to być wspaniały kompan do towarzystwa i pies, z którym można nawiązać bardzo silne, choć mocno zhierarchizowane relacje.

Czym karmić akitę?

Potrzeby żywieniowe przedstawiciela tej rasy są specyficzne z uwagi na łowieckie zapędy i duży apetyt na ruch. Jak każdy pies, akita potrzebuje dobrze dobranej, odpowiednio zbilansowanej diety, która dostarczy do organizmu odpowiednią porcję białka, tłuszczu i mikroelementów. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by stosować wysokiej jakości karmy bez zbóż dla psów dorosłych dużych ras.

Niektóre marki oferują karmy dobrane do konkretnych ras psów, ale akurat akity nie są aż tak często spotykaną rasą w naszym kraju, by można było bez problemu kupić dedykowaną im karmę, co nie oznacza, że inne karmy się nie sprawdzą. Psy tej rasy są zaliczane do dużych psów i dlatego odpowiednim wyborem będą karmy dla psów dużych ras. Jaka karma dla akity, spośród karm dla dorosłych psów, będzie najlepsza? Z pewnością ta bez zbóż i z odpowiednio zbilansowanym składem. Karmy tego typu znajdziemy w ofercie dobrych marek (Brit, Royal Canin, Acana i wielu innych)

Dietę z karmy suchej warto przeplatać mięsnymi kąskami, karmą mokrą oraz przysmakami dla psa – urozmaicenia tego typu pomagają utrzymywać apetyt psa na odpowiednim poziomie, a także dostarczają do organizmu jeszcze bardziej zróżnicowane i potrzebne składniki mineralne.


Artykuł sponsorowany