Alkoholizm - jakie są jego objawy?

Jedną z bardziej poważnych i powszechnych chorób jest choroba alkoholowa. Uzależniona osoba nie kontroluje ilości spożywanego alkoholu, czuje też ciągłą potrzebę sięgania po kolejny trunek, często wypierając się uzależnienia. Problem alkoholowy nie jest problemem tylko jednej osoby. Odbija się też on na rodzinie uzależnionego. Został nawet stwierdzony syndrom DDA, czy dorosłe dziecko alkoholika, który nawet w dorosłym życiu nie radzi sobie z konsekwencjami choroby alkoholowej jednego lub obydwojga rodziców.

Objawy alkoholizmu

Choroba alkoholowa często rozwija się bardzo niepozornie i powoli. Często zdarza się, że alkoholik wykorzystuje każdy moment, aby wypić (nawet w samotności). Wczesne rozpoznanie alkoholizmu może pomóc uzależnionemu wrócić do normalnego życia. Należy jednak podjąć się długiej i trudnej terapii, ale przede wszystkim chora osoba musi mieć silną wolę, aby wytrwać w abstynencji. Choroba alkoholowa wyniszcza organizm człowieka i może doprowadzić do śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby poddać się specjalistycznej terapii. Dowiedz się więcej o objawach uzależniania od alkoholu.

PCTU Koninki

Jednym z takich miejsc, które udziela pomocy uzależnionym jest Prywatne Centrum Leczenia Uzależnień Koninki. Placówka została założona przez osobę uzależnioną, która przez lata wychodziła z nałogu. Osobiste przeżycia i walka o świadome i pełne kontroli życie sprawiła, że założyciel ośrodka postanowił wspomóc osoby, które cierpią na tę samą chorobę.

Sala terapeutyczna PCTU koninki

Sala terapeutyczna w ośrodku PCTU "Koninki"

Ośrodek oferuje dwa rodzaje terapii: całodobową i ambulatoryjną. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a terapia jest przystosowana do stopnia uzależnienia pacjenta. Pobyt w ośrodku z reguły trwa do 6 tygodni i zapewnione są wyżywienie oraz pełna opieka lekarska. Terapia opiera się na specjalnie przygotowanych zajęciach grupowych i indywidualnych, które opierają się na 3 podstawowych blokach: diagnostyczno-edukacyjny, akceptacja uzależnienia oraz nauka życia na trzeźwo. Podczas terapii będzie można pracować nad silną wolą oraz chęcią do zmiany, ale podstawą jest przyznanie się przed sobą, że jest się chorym. Nad zdrowiem pacjentów całą dobę czuwa lekarz psychiatra i wysoko wykwalifikowany personel medyczny. Dodatkowo w ośrodku prowadzone są dodatkowe zajęcia takie jak joga, choreoterapia, muzykoterapia, a także techniki relaksacji. Ważna jest także praca nad poczuciem własnej wartości oraz nad świadomością, że sami możemy znowu kontrolować swoje życie. Metoda ambulatoryjna przeprowadzana jest w Krakowie obok dworca PKP Płaszów. O tym, czy konieczne jest przeprowadzenie detoksu w warunkach klinicznych decyduje lekarz po wstępnym wywiadzie i badaniu.

Uzależnić może nie tylko alkohol, dlatego prowadzane są także terapie dla osób uzależnionych od leków czy hazardu. Alkoholizm to choroba, która dotyka całe rodziny, dlatego centrum prowadzi też zajęcia także dla rodzin osób uzależnionych.

Ośrodek jest położony na granicy Gorczańskiego Parku Narodowego, co może też pomóc w dochodzeniu do zdrowia. Zaleca się, aby pacjenci terapii odwykowych przebywali w spokojnym, odosobnionym miejscu.

Dowiedz się więcej: terapie.net.pl

Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki", Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź. Tel. 18 33 19 736