Jak dbać o oczy aby chronić wzrok?

Wzrok jest jednym z najbardziej niezwykłych zmysłów człowieka. Trudno wyobrazić sobie bez niego codzienne funkcjonowanie: to on umożliwia poznawanie rzeczywistości, ułatwia odnajdywanie się w przestrzeni i czuwa nad naszym bezpieczeństwem. Spojrzeniem można oddziaływać na uczucia drugiego człowieka i wyrażać opinie bez wypowiadania słów. Oczy są bardzo wrażliwym narządem naszego ciała. Na to, w jakim są stanie, wpływa wiele czynników. Chcesz wiedzieć, jak dbać o wzrok na co dzień? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź.

Dlaczego trzeba regularnie badać wzrok?

Przyczyny wystąpienia wad wzroku są bardzo różne. Naukowcy potwierdzają, że skłonność do refrakcyjnych wad oka może być dziedziczna. Najczęściej dziedziczymy po przodkach dość duże wady krótkowzroczności. Na występowanie wad refrakcji oka wpływa też wiele innych elementów, m.in. podeszły wiek czy kontakt z czynnikami drażniącymi. Musimy mieć jednak świadomość, że pogorszenie kondycji oczu może być też wynikiem naszych własnych zaniedbań i braku higieny oczu. Choć popularne wady wzroku są stosunkowo łatwe do zniwelowania, wymagają regularnych kontroli u specjalisty. W dbaniu o ogólną kondycję zdrowotną wzroku najważniejsza jest profilaktyka. W utrzymaniu zdrowia oczu pomogą okresowe wizyty u okulisty lub optometrysty. Dzięki nim możemy na bieżąco kontrolować stan naszych oczu, a przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących symptomów w porę zareagować. Wykonywanie systematycznych badań wzroku w wielu przypadkach pozwala zatrzymać wadę lub uniknąć konsekwencji dalszego jej pogłębiania. Dla własnego komfortu należy wykonywać je nie rzadziej niż raz na 2 lata (gdy żadnej wady nie wykryto) lub co roku (gdy wada występuje). Więcej o korzyściach regularnego badania wzroku poczytasz w artykule: http://twojespojrzenie.pl/a/klqr,dlaczego-warto-regularnie-badac-wzrok.

Jak dbać o wzrok podczas pracy przy komputerze?

To, w jakich warunkach pracujemy i odpoczywamy, nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia. W dzisiejszych czasach prawie nie rozstajemy się z urządzeniami elektronicznymi. Powiedzmy sobie szczerze: telefon, komputer czy tablet to dla większości z nas codzienność. Należy mieć jednak świadomość, że niewłaściwe użytkowanie takich sprzętów może przyczynić się do pojawienia lub pogłębienia się wady wzroku. Nadmierne wystawianie na światło niebieskie emitowane przez ekrany naraża oczy na spory dyskomfort. Niebieskie światło może uszkadzać komórki siatkówki, a także zaburzyć zachodzące w nich procesy metaboliczne. Oko przed monitorem szybko się męczy, ponieważ musi skupiać się przez dłuższy czas na jednym punkcie. Prowadzi to do osłabienia zdolności akomodacyjnych i osłabienia mięśni gałki ocznej. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor skutkuje też pieczeniem, zaczerwienieniem i uczuciem suchości oczu. Dlatego jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem postaraj się robić krótkie, regularne przerwy (5 minut, co godzinę). W tym czasie oderwij wzrok od monitora i popatrz w dal, na przykład przez okno. Pracując przy komputerze zadbaj też o pozbycie się suchości oczu, np. stosując krople nawilżające. Aby zmniejszyć ekspozycję światła niebieskiego można używać okularów ochronnych wyposażonych specjalny filtr. Warto nosić je niezależnie od tego, czy ma się wadę wzroku. Więcej praktycznych porad dotyczących dbania o wzrok podczas pracy przy komputerze znajdziesz tutaj: http://przezszkla.pl/porady-zakupowe/jak-dbac-o-wzrok-pracujac-przed-komputerem/gqge_mnqr.

Jak w bezpieczny sposób poprawić wzrok?

Kiedy widzenie szwankuje, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą – okulistą lub optometrystą. Problemy ze wzrokiem najczęściej mają związek z postępującą na przestrzeni lat wadą refrakcji. Do najpowszechniejszych zalicza się miopię (krótkowzroczność), hyperopię (nadwzroczność) i astygmatyzm (niezborność). Jeżeli wada nie jest odpowiednio skorygowana, zaburzenia się nasilają, a my widzimy coraz gorzej. Na szczęście refrakcyjne wady oka można dziś łatwo korygować. Najczęściej praktykowaną metodą niwelowania niedoskonałości widzenia jest noszenie okularów lub soczewek. Należy przy tym zaznaczyć, że korekcja nie powinna być podejmowana na własną rękę. Próbując samemu dobierać okulary bądź soczewki możemy sobie tylko zaszkodzić. Zakup takich produktów zawsze powinien być poprzedzony badaniem wzroku, na podstawie którego specjalista przepisze pacjentowi prawidłowe moce okularowe albo dopasuje soczewki.