Nasiona konopi – poznaj ich właściwości

Nasion konopi człowiek używa od tysięcy lat. Były one stosowane przez wiele różnych cywilizacji, a używano ich w przemyśle, medycynie, przy żywieniu zwierząt oraz jako pomoc dla ludzi. To dlatego, że nasiona konopi mają bardzo dużo zastosowań. Tutaj opisano kilka zastosowań spośród wielu, których nie da się ująć w jednym opisie. Sprawdź, co mówią eksperci z fotogalerieblog.pl

Kolekcjonowanie nasion konopi

Kolekcjonowanie nasion konopi to bardzo interesujące zajęcie. Jeśli się przechowuje różne jej rodzaje, to można cieszyć się stworzeniem naprawdę pokaźnej kolekcji okazów i ciągłym jej zwiększaniem. Dzięki temu możliwe jest zgromadzenie dużej ilości różnego rodzaju odmian genetycznych konopi, a przez to można mieć swój wkład w zatrzymanie wszystkich typów i zapobiegniecie ich zaginięciu.

Pokarm dla papug i kanarków

Wszystkie ptaki, a szczególnie papugi i kanarki bardzo lubią spożywać nasiona konopi. Możliwe, że zdają sobie sprawę z tego, że mają one zbawienny wpływ na ich dietę i jak dużo ważnych składników odżywczych posiadają.

Przynęty roślinne na ryby

Nasiona konopi są uważane za jedną z najbardziej efektywnych przynęt na ryby. Stosuje się je jako składnik wielu przynęt na ryby. Można je z powodzeniem stosować do złapania karpi, amurów, płoci, brzanów, linów. Warto spróbować łowić ryby na taką przynętę, bo przyniesie to dobre efekty – to bardzo dobry sposób na ryby, bo je uwielbiają.

Jak zrobić przynętę z nasion konopi? Trzeba je zmieszać z wodą w stosunku 1:4 i tak przetrzymać przez 24 godziny. Następnie namoczone nasiona konopi trzeba doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez ok. pół godziny. Kiedy zauważymy, że nasiona zaczęły pękać i pokazywać białe kiełki, to oznacza, że będą już gotowe. W tym momencie należy je odcedzić i wypłukać zimną wodą. Natomiast ta woda, w której się nasiona gotowały, może jeszcze się przydać do rozrabiania przynęty. Te większe nasionka można od razu nakładać na wędkę, a te mniejsze powinno się wykorzystać jako dodatek do przynęty. Można je wcześniej rozgnieść albo zmielić.

Liberty Haze

Nasiona konopi - składniki odżywcze

Ptaki, ryby, ludzie – wszystkie te istoty doświadczyły już doskonałego działania nasion konopi. Mają one znakomite właściwości odżywcze dla organizmu. Ich ważną cechą jest fakt, że zawierają dużo białka i jest ono bardzo wartościowe. W jego składzie znajduje się: magnez, mangan, cynk, żelazo, ale nie zawierają nasyconych kwasów tłuszczowych ani cholesterolu. Poza tym znajduje się tam kompleks witamin, np. te z grupy B, witamina E, nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, które stymulują prawidłowe oddziaływanie organizmu.

Czy wydłużają życie?

Według ekspertów długie życie jest efektem prawidłowej diety, w której znajduje się dużo zdrowych kwasów tłuszczowych. Zatem w ziarnach konopi znajduje się sporo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, które mają wpływać na długie życie.

Znajduje się w nich wiele białek roślinnych, witamin: A, E i D, witamin z grupy B, a zatem przeciwutleniaczy skutecznych w zwalczaniu wolnych rodników.

Znajdujące się tu sterole roślinę i przeciwutleniacze sprawiają, że zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwory (szczególnie sutka i okrężnicy), a u cukrzyków kontrolowany jest poziom cukru we krwi. Wpływają też na zdrowie układu trawiennego.

Naprawianie DNA

Wartościowe białka, jakie znajdują się w nasionach konopi, mają wpływ na naprawianie uszkodzonego DNA. To dzięki występowaniu albuminy i edestyny. Albuminy poprawiają wytrzymałość białek, co wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Edestyny są możliwe do uzyskania jedynie z nasion konopi. Koją, gdy występuje stres i mają spory wpływ na wzmacnianie układu odpornościowego. Znajduje się tam jeszcze dużo kwasów Omega-3 i Omega-6.

Zobacz więcej informacji na: stayfit.pl