Pompa ciepła dla domu – dlaczego warto

Po pierwszym rzucie oka na kosztorysy pompa ciepła do ogrzewania domu wydaje się kosztowną inwestycją, której zwrot rozłoży się na lata. Nie inaczej jest jednak w przypadku większości dobrych inwestycji. Pamiętajmy, co zyskujemy. Niższe koszty grzewcze, gwarancje bezawaryjności i niezależność od zmiennych cen rynkowych paliw tradycyjnych.

Urządzenie, które pozwala co najmniej potroić każdą pobieraną jednostkę energii, uwolnić nas od rynkowych wahań cenowych i do tego przyczynia się do ochrony środowiska. To powinien być oczywisty wybór. Zakup pompy ciepła dla domu budzi najczęściej tylko jedną wątpliwość. To wysoka cena jest oczywiście główną barierą, porównanie kosztów z alternatywnymi wyborami powinno pomóc jednak rozwiać te wątpliwości. W artykule postaramy się więc odpowiedzieć krótko na kilka najważniejszych pytań dotyczących tej inwestycji.

Dla kogo pompa ciepła?

Oferty instalacji pompy ciepła skierowane są przede wszystkim do właścicieli domów jednorodzinnych. Ogrzewanie budynku pochłania z reguły ponad połowę całkowitego kosztu jego utrzymania. Najlepszy moment na wprowadzenie pompy ciepła do oczywiście budowa nowego domu. Podejmując decyzję na wczesnym etapie tego procesu, możemy od razu wykreślić ze swojego kosztorysu część innych wydatków, na przykład na budowę komina bądź składu paliwa. Instalacja pompy w starym domu jest możliwa, problemem bardziej wiekowych budynków jednak często zła termoizolacja. Pompa sprawdza się najlepiej w budynkach nienarażonych na utratę ciepła. Przed dokonaniem wyboru warto więc wziąć te czynniki pod uwagę.

Ile kosztuje instalacja pompy ciepła?

Pompa ciepłownicza i jej montaż, wedle różnych źródeł, kosztuje od 30 do 60 tysięcy złotych. To duży przedział i nawet w najtańszym wariancie, na pierwszy rzut oka wysoka cena. Od czego zależy? Przede wszystkim od powierzchni domu oraz systemu pobierania energii (z powietrza, z gruntu, z wody). Nim ceny nas zniechęcą, spójrzmy jednak na szerszy obraz sytuacji. Jak wcześniej już wspominano, wybór pompy ciepła na wczesnym etapie budowy domu może oznaczać rezygnację z innych wydatków, jak budowa komina. W ogólnym rozliczeniu koszt inwestycji może zmaleć więc nawet o kilkanaście tysięcy. Ponadto oszczędności związane z ogrzewaniem domu mogą pozwolić uzyskać zwrot już po pięciu latach. Szczegółowe wyceny instalacji zależą oczywiście od projektu i są sporządzane przez producentów.

Jak działa pompa ciepła?

Oferowana klientom Enei pompa ciepła do ogrzewania domu to instalacja złożona z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna pobiera energię kumulowaną w powietrzu, a z niej gorący czynnik jest przekazywany przewodami do jednostki wewnętrznej. Pompa ogrzewa dom nawet wtedy, kiedy temperatura powietrza jest ujemna.

Korzyści z instalacji pompy do ogrzewania domu

Koszty ogrzewania gazowego czy elektrycznego są zdecydowanie wyższe niż ogrzewania z pompy ciepła. Największą korzyścią, którą odczujemy natychmiast, są więc niższe rachunki. Podobnie jak fotowoltaika, pompa ciepła to stosunkowo kosztowna inwestycja, która zwraca się z czasem. Ponadto, na tej inwestycji nie korzystamy tylko my, ale też środowisko. Praca pompy ciepła nie powoduje wytwarzania spalin i uwalnia nas od ryzyka wzrostu cen surowców energetycznych w nadchodzących latach.

Artykuł sponsorowany