Soczewki kontaktowe. Jak je wybrać, zakładać i pielęgnować?

Około 70% Polaków ma wady wzroku. Większość koryguje je za pomocą okularów, jednak spora część – i ciągle rosnąca – decyduje się na inny sposób. Są to mianowicie soczewki kontaktowe, które cenione są nie tylko za możliwości korekcyjne, ale także za wygodę noszenia i możliwość użytkowania w okolicznościach, w których okulary się nie sprawdzają. Też zastanawiacie się nad wypróbowaniem tego rozwiązania? Przeczytajcie zatem nasz artykuł.

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Otóż odpowiedź brzmi – prawie wszyscy mogą z nich korzystać. Soczewki kontaktowe przewidziane są bowiem do korygowania najpowszechniejszych wad wzroku. Są to daleko- i krótkowzroczność (używa się wtedy soczewek sferycznych), astygmatyzm (soczewki toryczne) i prezbiopia (soczewki progresywne). Korekcja możliwa jest w dużym zakresie – odpowiednim dla przeważającej większości osób z wadami wzroku. Przeszkodą nie jest także wiek. Szkła kontaktowe mogą być zakładane już niemowlętom, a dzieci od około 6.-8. roku życia zwykle są w stanie zakładać je samodzielnie. Natomiast istnienie pewna, stosunkowo niewielka grupa osób, które faktycznie nie powinny używać soczewek. Przeciwwskazaniem mogą być np. alergie, choroby oczu, choroby ogólnoustrojowe, przyjmowane leki. Są to jednak przypadki naprawdę rzadkie, a czasem nie eliminują noszenia soczewek całkowicie, tylko określonego ich rodzaju. Jak można się dowiedzieć czy w danym przypadku noszenie soczewek jest możliwe? Otóż jest to jeden z powodów, dla których przed pierwszym ich zakupem (np. w sklepie https://www.alesoczewki.com/) koniecznie należy udać się na konsultację do specjalisty – lekarza okulisty lub optometrysty. Dokonają oni diagnozy wady wzroku, wskażą optymalny rodzaj soczewek, bazując na trybie życia i predyspozycjach, pokażą również, jak powinno się je zakładać i zdejmować. Ta wizyta jest naprawdę ważna, bo soczewki to wyrób medyczny, po który nie powinniśmy sięgać samodzielnie. Nawet w przypadku, gdy znamy naszą wadę wzroku, bo nosimy okulary – na recepcie na soczewki mogą być inne wartości.

Jakie soczewki wybrać?

Soczewki kontaktowe można podzielić pod kątem budowy, wady, którą korygują, materiału, z którego są zrobione. Jednak dla użytkowników najbardziej interesującym parametrem jest to, jak długo i na jakich zasadach można je nosić.

Soczewki jednodniowe, jak można się domyślić po nazwie, są noszone przez jeden dzień - od rana do wieczora. Uważane są za najbardziej higieniczne, przyjazne dla oczu. Są też wyjątkowo miękkie i stąd polecane osobom, które mają oczy wrażliwe i skłonne do podrażnień. Mają jedną wadę – są droższe niż inne rodzaje szkieł kontaktowych, z tego prostego powodu, że na miesiąc potrzebujemy ich 30 par. Jednakże właśnie one są często wybierane przez osoby, które na co dzień korzystają z okularów. Soczewki zakładają zaś wtedy, gdy to one są wygodniejszą formą korygowania wzroku. Przykładowo na koncert, wyjście „na miasto”, trening czy mecz z kolegami.

Soczewki miesięczne z kolei mogą być używane przez 30 dni – wystarczy nam więc jedna para na cały miesiąc, co czyni je wyjątkowo atrakcyjnymi finansowo. W zależności od rodzaju mogą być noszone w trybie dziennym – czyli zakładane rano i zdejmowane wieczorem – albo całodobowym. W tym drugim przypadku nosi się je nawet przez 30 dni z kolei, również w nocy i podczas snu.

Wybór soczewek zależy od tego, do jakich celów będziemy ich potrzebować. Zazwyczaj za najlepszą opcję uważa się dzienne soczewki miesięczne, ale osoby o wrażliwych oczach wybiorą zapewne jednodniowe, a pracujący zmianowo i w nocy – całodobowe. W zależności od rodzaju soczewek inaczej będzie wyglądała też ich pielęgnacja i przechowywanie.

W przypadku soczewek jednorazowych, czyli jednodniowych, czynności pielęgnacyjne nie występują. Od razu po zdjęciu, taką soczewkę powinno się wyrzucić i nie nakładać ponownie. Soczewki o przedłużonym trybie użytkowania są troszkę bardziej wymagające pod tym względem. Zdejmujemy je, przemywamy specjalnym płynem, a następnie odkładamy do pudełeczka do przechowywania. To w zasadzie wszystko, następnego dnia możemy je znowu założyć.

Jak zakładać soczewki?

Przyznajmy, że z tym, jak założyć soczewkę, sporo osób ma na początku problem. Dzieje się tak, bo nie jesteśmy przyzwyczajeni do manipulowania przy oku, ale zwykle już po kilku dniach czynności zaczynają być rutyną. By założyć soczewkę, najpierw należy umyć i wytrzeć ręce. Następnie wyciągamy soczewkę, kładziemy na opuszku palca wskazującego. Odchylamy powiekę górną i dolną, co pozwala odsłonić oko. Teraz wystarczy spojrzeć w górę, delikatnie umieścić soczewkę na oku i kilka razy mrugnąć. Soczewka powinna się ułożyć na oku. I to wszystko, już można cieszyć się doskonałym widzeniem.

Artykuł partnera