Sposoby na nudę – angażujące gry i zabawy

Każdy rodzic, prędzej czy później, stanie w obliczu wyzwania, jakim będzie zwalczenie nudy u dziecka. Zwykle pojawia się ona dosyć nieoczekiwanie, między jedną aktywnością a drugą i może skutecznie zepsuć humor całej rodzinie. Jak zatem z nią walczyć?

Dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju angażujące naszą pociechę gry i zabawy. Sprawdzą się one doskonale zwłaszcza w pochmurny, deszczowy dzień, kiedy to pogoda za oknem uniemożliwia nam urozmaicenie dziecku dnia poprzez wyjście na zewnątrz. Kiedy dziecko zaczyna się nudzić, warto mieć zatem coś w zanadrzu, co pozwoli mu przełamać rutynę.

Gry edukacyjne

To świetny sposób nie tylko na naukę, ale również zacieśnienie rodzinnych więzi poprzez wspólną grę z dzieckiem. Wiele frajdy dostarczą nam różnego rodzaju gry planszowe. Ich szeroki wybór sprawia, że z łatwością znajdziemy produkty, które rozwiną zainteresowania naszego dziecka, a zarazem będą dopasowane do jego wieku.

Liczy się nie tylko ciekawa i angażująca tematyka gry, ale również czytelna szata graficzna, która będzie przyciągać uwagę dziecka. Ważne jest również to, aby reguły gry były dla naszej pociechy jasne i zrozumiałe. W przeciwnym razie uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego i dziecko szybko straci zainteresowanie grą, ponownie uskarżając się na nudę. Zbyt duży stopień skomplikowania gry działa bowiem demotywująco.

W tym miejscu warto podkreślić wagę odpowiedniego doboru gry planszowej do wieku naszego dziecka. Nie chodzi jedynie o to, aby jej zasady były dla niego zrozumiałe, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Gry przeznaczone dla starszych dzieci często zawierają bowiem niewielkie elementy, którymi maluch może się zadławić.

Poza grami planszowymi na rynku dostępnych jest szereg innych gier edukacyjnych. Mowa tu o różnego rodzaju quizach, układankach i grach zręcznościowych. Są one doskonałym sposobem na przełamanie nudy. Pełne kolorów i ciekawych kształtów wprost zachęcają dziecko do zabawy, a przy tym mają szereg innych właściwości:

  • ćwiczą koncentrację i spostrzegawczość,
  • poszerzają wiedzę o świecie,
  • rozwijają sensorykę,
  • wyzwalają kreatywność,
  • uczą poszanowania zasad,
  • uczą, jak radzić sobie z przegraną i celebrować sukces,
  • rozwijają umiejętności interpersonalne.

Pamiętajmy, że jedna gra edukacyjna to stanowczo za mało. Dzieci kochają różnorodność, dlatego warto kupować produkty, które ćwiczą różne sprawności i poruszają odmienną tematykę. W ten sposób dostarczymy naszemu dziecku wiedzę z wielu dziedzin życia, co na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Planszówki i inne gry nie wyczerpują jednak katalogu zabawek edukacyjnych. W pierwszych miesiącach życia dziecka doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju maty edukacyjne, które często pełnią również funkcję kocyka rozkładanego pod ciałem. Dzięki grzechotkom, wypustkom i zróżnicowanym fakturom nasza pociecha poznaje świat.

Gdy dziecko podrośnie, możemy zdecydować się na bardziej zaawansowane gadżety, na przykład stoliki edukacyjne. Są one bardziej zróżnicowane niż maty, oferując większe możliwości rozwoju dziecka. Z czasem warto sięgnąć po książeczki. Można je kupować nawet dzieciom, które mają niespełna roczek.

Dobrym wyborem będą także zabawki interaktywne. Pamiętajmy jednak o tym, aby miały one przede wszystkim potencjał edukacyjny, a nie jedynie bawiły. Zbyt wiele dostarczanych bodźców może bowiem negatywnie wpłynąć na naszą pociechę.

Domki plastikowe dla dzieci

Zabawa w plastikowym domku to kolejny sposób na przełamanie nudy. Dzięki dostępnym akcesoriom dziecko może stale rozbudowywać konstrukcję i wyposażać ją w coraz to nowe elementy. Budowa plastikowego domku pobudza twórczość dziecka i uczy logicznego myślenia, zaś zabawa w nim ułatwia naukę codziennych czynności domowych i poznanie zwyczajów, jakie panują w domu.

Jest to również dobry sposób, aby zachęcić naszą pociechę do wykonywania codziennych obowiązków, takich jak między innymi sprzątanie klocków, pluszaków i ubranek. Dzięki tej zabawce łatwiej bowiem przekonać dziecko, że porządek powinien panować w całym domu, także i w pokoju dziecięcym.

Wybierając plastikowy domek dla dzieci, zwróćmy uwagę na jakość materiału, z którego został wykonany. Wówczas będzie on nie tylko odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale również bezpieczny. Zabawę uprzyjemnią otwierane okienka, różnego rodzaju światła oraz przedmioty i urządzenia znajdujące się w środku, w tym między innymi miniaturowe sprzęty AGD, garnki oraz szklanki.

Ważne jest również to, aby domek był odporny na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Wówczas będziemy mogli latem umieścić go na zewnątrz, tym sposobem zachęcając dziecko do zabawy na świeżym powietrzu.

Na rynku dostępnych jest wiele angażujących gier, zabawek i gadżetów edukacyjnych, które mogą stanowić doskonałe urozmaicenie codziennej zabawy, jeśli nasze dziecko zacznie uskarżać się na nudę. Mają one nie tylko walory edukacyjne. Zapewniają również nie lada frajdę. 

 

Materiał zewnętrzny