Wybieramy drona na komunię

W ostatnich latach prawdziwym hitem komunijnym stały się drony, które wywołują zachwyt u wielu dzieci. Czy jednak rzeczywiście są warte zakupu? A jeśli tak, to na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Czy warto kupić drona?

W wielu przypadkach podobne urządzenia określane są jedynie mianem ciekawego gadżetu, który jednak stosunkowo szybko się nudzi i jest odkładany na półkę. W przypadku dronów sprawa jednak wygląda nieco inaczej.

Zwrócić uwagę musimy bowiem na fakt, iż większość z omawianych sprzętów nie służy wyłącznie do poruszania się w wodzie, na ziemi lub w powietrzy. Wiele z nich dysponuje bowiem również odpowiedni przygotowanym zestawem nagrywającym, składającym się z mikrofony i kamery (często bardzo dobrej jakości). Taki dron może być więc przez nas wykorzystywany na wiele różnych sposobów.

Samo sterowanie takim pojazdem dostarcza wiele frajdy, zwłaszcza dzieciom. Wszystko to sprawia, że dron na komunię może okazać się naprawdę ciekawym i trafionym pomysłem.

Rodzaje dronów

Na początek warto podkreślić, że na rynku znajdują się trzy rodzaje omawianych urządzeń, różniące się między sobą sposobem poruszania, a także budową. Wymienia się:

  • drony jeżdżące – zazwyczaj przyjmują postać robotów, a także postaci z filmów, na przykład gwiezdnych wojen. To doskonała okazja, aby podarować dziecku jego własnego droida BB-8 lub R2-D2. Są one bardzo wiernie odwzorowane, a na dodatek pozwalają na kontrolowanie ich za pomocą smartfona,
  • drony pływające – są to zazwyczaj nowocześnie wyglądające łodzie, chociaż na rynku dostępne są również modele ze śmigłami, które potrafią też lata,
  • drony latające – zdecydowanie najszersza grupa urządzeń, w której znaleźć możemy modele wielu rozmiarów, różniących się najważniejszymi parametrami technicznymi.

Który dron wybrać? To oczywiście zależy do zainteresować dziecka, jeśli jednak nie mamy dostępy do większego akwenu, zakup urządzeń pływających nie ma większego sensu. To samo zresztą tyczy się pozostałych modeli – ogromny wpływ ma więc to, gdzie dziecko mieszka i jakie ma warunki do zabawy.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu drona?

Wiemy już, jakie jest rodzaje omawianych urządzeń, teraz przyszła kolej na zwrócenie uwagi na najważniejsze parametry techniczne, które decydują o ich możliwościach, a także komforcie użytkowania.

Na początek powinniśmy zastanowić się, czy chcemy zakupić drona z kamerą czy może wystraczająca okaże się jego podstawowa funkcjonalność. Biorąc pod uwagę, jakie nagrania możemy wykonywać przy użyciu takich urządzeń, śmiało możemy polecić modele z kamerą. Oczywiście wiele zależy także od jakości tworzonych przez nią nagrań. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję, sprawdźmy obsługiwaną przez kamerę rozdzielczość. Im jest ona większa, tym lepiej.

W tym miejscu warto podkreślić, że nie opłacalny okaże się zakup modeli za kilka tysięcy złotych. Dla dziecka będzie to najpewniej pierwszy sprzęt tego typu, dlatego nauka obsługi tak drogiego urządzenia może mieć fatalne skutki. W zupełności wystarczający okaże się prezent na komunię do 1000 zł. W tym przedziale cenowym spokojnie znajdziemy drony dysponujące kamerami Full HD, a nawet 4K.

Skoro omówiliśmy już kwestię kamery i jej jakości, możemy przejść do kolejnych istotnych parametrów:

  • maksymalny czas działania – bardzo ważna kwestia, której nie powinniśmy bagatelizować. Zakup drona, który będzie w stanie poruszać się przez 3-4 minuty na jednym ładowaniu nie będzie zbyt opłacalny. Na szczęście na rynku znaleźć można modele działające przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut – najlepsze pod tym względem są bez wątpienia urządzenia jeżdżące,
  • maksymalny zasięg – a więc odległość, na jaką dron może oddalić się od użytkownika,
  • sposób sterowania – pod tym względem wyróżnić możemy 3 rodzaje dronów. Pierwszy z nich dysponuje dedykowanym kontrolerem, który pozwala na dowolne sterowanie ich zachowanie, w przypadku drugiego rolę kontrolera pełni smartfon, na którym uruchamiamy specjalną aplikację, natomiast trzeci stanowi połączenie obu rozwiązań. Mowa tu o specjalnym kontrolerze, do którego możemy podłączyć smartfon – na jego ekranie wyświetlony zostanie obraz rejestrowany przez kamerę drona,
  • budowa – uwagę warto zwrócić zarówno na materiały wykorzystane do przygotowania obudowy, a także na dostępność i liczbę poszczególnych elementów – oświetlenia, śmigieł, osłon etc.
  • funkcje – wiele dronów pozwala na wykonanie rozmaitych ewolucji, wprowadzenie różnych stopni prędkości,  a także skorzystanie z systemu GPS, dzięki któremu dron sterowany jest w trybie autopilota.

Ze względu na ogromną popularność dronów, występują one na rynku w wielu odsłonach, zróżnicowanych nie tylko pod względem sposobu wykonania, ale również poszczególnych parametrów i obsługiwanych funkcji. Wszystko to sprawia, że możemy w sposób dowolny dostosować swój wybór, a także zakupić urządzenie, które spotka się z aprobatą dziecka.

 

Materiał zewnętrzny