Jakie urządzenia i akcesoria do sprzątania wybrać?

Trudno wyobrazić sobie sprzątanie w domu lub biurze bez odpowiedniego sprzętu i akcesoriów. Urządzenia sprzątające to nie tylko odkurzacze, ale także mopy i różnego rodzaju myjki. Które z nich warto kupić?

Odkurzacze – podstawowe urządzenia sprzątające

Porządkowanie podłóg i dywanów wymaga zastosowania sprawnego odkurzacza. To najlepszy sposób na oczyszczenie podłogi z kurzu, okruchów i różnych małych śmieci. Dziś do wyboru mamy już nie tylko odkurzacze z workiem i bezworkowe, ale także modele automatyczne, pionowe i samochodowe. Każdy z nich ma swoje mocne strony i trudno wskazać najlepszy wariant.

  • Do regularnego sprzątania małych powierzchni można wybrać odkurzacz pionowy (bezprzewodowy), który jest lekki, nie zajmuje wiele miejsca i łatwo obsługuje się go z uwagi na brak przewodu.
  • Do czyszczenia samochodu oczywistym wyborem będzie urządzenie samochodowe lub model pionowy, bezprzewodowy, z odpinaną częścią samochodową.
  • Do sprzątania większych powierzchni można wybrać klasyczny odkurzacz lub urządzenie automatyczne

Wybierając urządzenia tego typu, warto sięgać po produkty o wysokiej funkcjonalności oraz od znanych i renomowanych producentów. Odkurzacz Zelmer jest bezpieczniejszym wyborem niż produkt nieznanej marki.

Mopy – niezastąpione przy myciu podłóg

Zamiast zmywać podłogę przy pomocy ścierki, zdecydowanie lepiej robić to z zastosowaniem mopa. Mopy są dostępne w wielu wariantach (ze spryskiwaczem, płaskie, obrotowe, z wiadrem), co ułatwia dobór optymalnego rozwiązania do konkretnego zastosowania. Na dużych powierzchniach dobrze sprawdzą się modele z wiadrem, które umożliwi płukanie, namaczanie i odciskanie końcówki mopa, by podłogi w całym domu były równie dobrze umyte. Mopy ze spryskiwaczem oraz bez wiadra sprawdzą się za to w niewielkich mieszkaniach, gdzie powierzchnia podłogi jest na tyle mała, że nie wymaga płukania końcówki mopa.

Myjka do okien – ogromne ułatwienie, z którego warto skorzystać

Mycie okien, luster i przeszkleń bywa uciążliwe. Trudno uniknąć pozostawienia smug na szkle i to nawet wówczas, gdy korzysta się z dedykowanych płynów czyszczących. By ułatwić sobie tego typu obowiązki domowe, warto zainwestować w dobrą myjkę do szyb.

Myjka do okien, wbrew pozorom, służy nie tylko do mycia okien, ale do każdej powierzchni szklanej. Może być wyposażona w teleskopowy drążek, ściągaczkę, spryskiwacz, część do polerowania szyby i w różne inne rozwiązania, które usprawnią mycie szyb, luster i okien.

Chusteczki do sprzątania

Jeszcze do niedawna wycieranie kurzu, ścieranie blatów kuchennych, a nawet czyszczenie toalety było możliwe głównie przy pomocy wielorazowych gąbek, szczotek i ścierek. Obecnie w sklepach można znaleźć wiele rozwiązań jednorazowych, które są nieco wygodniejsze w użyciu i bardzo higieniczne. Jednym z nich są chusteczki do sprzątania. Można kupić je w wielu różnych wariantach (uniwersalnym, do płytek, do kuchni, do mebli, a nawet do toalet i podłóg), a korzystanie z nich jest bardzo komfortowe. Chusteczki tego typu są nawilżane substancjami czyszczącymi, co ułatwia usuwanie kurzu, brudu i bakterii. Po wyczyszczeniu wybranej powierzchni, chusteczkę wystarczy wyrzucić do kosza.

Automatyczne sprzątanie podłóg – odkurzacze i urządzenia froterujące podłogę

Idea automatycznego, niemal bezobsługowego sprzątania jest niezwykle kusząca i faktycznie nie brak rozwiązań, które pozwalają ziścić marzenie o tym, by automatyka wyręczyła nas w tym obowiązku. Już od lat można kupić odkurzacze automatyczne, które samodzielnie odkurzają podłogi. Można zaprogramować je tak, by wykonywały tę czynność w określonym czasie. To sprzęty niemal bezobsługowe – same sprzątają, a następnie wracają do stacji dokującej. Jedyne, co trzeba zrobić, to od czasu do czasu opróżnić pojemnik na kurz.

Odkurzacze automatyczne to jeszcze nie wszystko. W sklepach można znaleźć również podobne, niewielkie i dość płaskie urządzenia do czyszczenia podłóg na sucho. Nie są to odkurzacze, ale raczej podłogowe mopy i urządzenia do froterowania, które zgarniają resztki kurzu i zanieczyszczeń przy pomocy specjalnej tkaniny o polerują posadzkę.

Ściereczki i miotełki do kurzu – koniecznie z nowoczesnych tkanin

Jeśli ścieranie kurzu przy pomocy nawilżanych chusteczek do sprzątania nas nie przekonuje, warto sięgnąć po ścierki wielorazowego użytku, ale znacznie lepsze niż szmatki zrobione ze starych ubrań będą specjalne ściereczki z mikrofibry. Ścierki tego typu wyróżniają się bardzo dobrą przyczepnością – idealnie usuwają kurz i to zarówno na sucho, jak i na mokro. Do sprzątania z ich pomocą nie potrzebujemy specjalistycznych detergentów – wystarczy odrobina wody.

Sprzątanie w ciasnych zakamarkach i oczyszczanie z kurzu bibelotów będzie o wiele łatwiejsze, jeśli sięgniemy po miotełkę do kurzu, która również będzie wykonana ze specjalnej tkaniny, która nie zmiecie kurzu, ale go zbierze. W ten sposób można czyścić wszelkie ozdoby i drobiazgi, które trzymamy na wierzchu.

Sprzątanie nie należy do przyjemnych czynności. By ten obowiązek był nieco mniej kłopotliwy, warto wyposażyć się w dobre urządzenia i akcesoria, które ułatwią sprzątanie.

 

Materiał zewnętrzny