Darowizna

Darowizna to pieniądze lub przedmiot, który chcemy przekazać drugiej osobie bezinteresownie. Czy jest to jednak tak proste, jak się wydaje?

Darowizna, a podatek

Wbrew pozorom darowizna bez podatku jest możliwa, lecz musi być spełnione kilka wymogów. Głównym z nich jest chyba jednak fakt, czy chcemy odliczyć darowiznę w rocznym zeznaniu podatkowym.

Od tego kroku kwestia podatku darowizny jest różna, ponieważ wpływa na nią wiele czynników, w tym między innymi:

  • komu przekazujemy darowiznę
  • jaki jest między nami stopień pokrewieństwa
  • czy darowizna była dana osobie prywatnej
  • czy darowiznę przekazano organizacji/wolontariatowi publicznemu
  • czy darowizna należy do jednej osoby, czy współmałżonków

Jeśli dobrze przyjrzeć się liście, to każdy z wymienionych podpunktów jest istotny, kiedy chodzi o przekazanie darowizny. Jeśli jednak chodzi o ostatni podpunkt, to decyzja musi być podjęta wspólnie. W innym przypadku przekazanie darowizny może okazać się dużo bardziej problematyczne, niż sam jej zamysł.

Darowizna od rodziców

Jeśli chodzi o darowiznę od rodziców i to, czy należy ją gdziekolwiek zgłaszać, odpowiedź brzmi: Tak. Osobą zgłaszającą ów fakt zawsze powinien być nabywca darowizny od rodziców, a miejscem zgłoszenia obszar, w którym nasz nowy nabytek się znajduje. Idealnym przykładem jest otrzymanie od rodziców darowizny w postaci nieruchomości, która dla przykładu znajduje się w Katowicach. W takim przypadku należy zgłosić się do Urzędu Skarbowego właśnie w Katowicach.

Należy pamiętać, że darowizna od rodziców to nie jedyny przykład opodatkowania. Tak naprawdę wszystko zależy od wielkości darowizny (jej kwoty i/lub wartości jako przedmiotu). Pamiętajmy jednak, że gdy chodzi o darowizny z udziałem najbliższych istnieją pewne kruczki, dzięki którym podatek może nas ominąć. Jednym z nich jest limit darowizny bez podatku, który wynosi obecnie 9637 zł.

Darowizna – nie tak prosta, jak się wydaje

Wydaje się, iż przekazanie darowizny jest łatwe – ktoś nam coś daje, a my czerpiemy z tego osobiste  korzyści. Wiele jednak zależy od przekazanej rzeczy, oraz jej wartości. Warto sprawdzić, kiedy się taką otrzyma, czy nie podlega ona jakiemuś zgłoszeniu. Bez niego możemy mieć nawet kłopoty.

Artykuł partnera