Jak wybrać dobre kino domowe?

Każdy prawdziwy kinomaniak wie, jak ważna jest wysoka jakość obrazu oraz nagłośnienia przy odpowiednim odbiorze filmu. Aby móc w pełni zaspokoić swoje potrzeby audiowizualne poprzez odtwarzanie wysokiej jakości dźwięku oraz obrazu, warto zainwestować w dobrej klasy kino domowe. Na jakie parametry zwracać szczególną uwagę wybierając tego rodzaju sprzęt do naszego domu? Czy warto postawić na bezprzewodowe kino domowe?

Kino domowe - w jakiego rodzaju sprzęty należy się zaopatrzyć?

Na dobrej klasy kino domowe składa się zestaw kilku niezbędnych sprzętów. Mowa przede wszystkim o odtwarzaczu DVD lub Blu-Ray, amplitunerze oraz odpowiednim zestawie głośników. Nie należy zapominać również o tym, że jeżeli chcemy cieszyć się wrażeniami podobnymi jak w sali kinowej, powinniśmy zainwestować w dobrej jakości telewizor lub projektor multimedialny. Wszystkie, wspomniane powyżej elementy kina domowego można zakupić oddzielnie lub też skorzystać z gotowych zestawów oferowanych przez producentów. Jeżeli poszukujemy kina domowego w klasie hi-end warto zapoznać się z ofertą Nautilus.

Kino domowe bezprzewodowe

Jeżeli przeraża Cię ilość sprzętu, który musisz zakupić w ramach profesjonalnego kina domowego lub chcesz ograniczyć liczbę dodatkowych kabli, które w związku z tym musiałbyś rozmieścić w pokoju, możesz zdecydować się na kino domowe bezprzewodowe. W ofercie wielu producentów znajdziesz w związku z tym tylne głośniki bezprzewodowe, które odbierają dźwięk bez konieczności przeciągania przewodów. Musisz jednak pamiętać o tym, że jakość tego dźwięku będzie nieco gorsza od tradycyjnego rozwiązania.

kino domowe porady

Kino domowe i bezprzewodowe głośniki - o czym warto pamiętać?

Kupując bezprzewodowe kino domowe szczególną uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na głośniki. Producenci oferują takie zestawy głośników w kilku systemach. Do najbardziej popularnych zalicza się systemy 5.1 oraz 7.1. Pierwsza cyfra mówi nam o liczbie pełnozakresowych głośników audio, a więc tych, które obsługują niskie oraz wysokie częstotliwości. Druga natomiast oznacza głośniki o najniższych tonach.

Tylne głośniki w bezprzewodowym kinie domowym mogą być zasilanie z gniazdka lub też za pomocą specjalnych akumulatorków. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy zmagać się ze zbyt dużą ilością kabli rozmieszczonych po pokoju. Zanim jednak zdecydujemy się na tylne głośniki do bezprzewodowego kina domowego, powinniśmy najpierw upewnić się, czy w pobliżu znajduje się dostęp do gniazdka, które pozwoli na stałe zasilanie.

Kino domowe - porady

Wyróżnić można kilka, niezwykle ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę kupując dobrej klasy kino domowe - nasze porady z pewnością ułatwią Ci dokonanie właściwego wyboru. Pierwsza rzecz, o której należy pamiętać, to przede wszystkim odtwarzacz DVD lub Blu-Ray. To ten element odpowiada w głównej mierze za dostarczanie wysokiej jakości obrazu oraz ścieżki dźwiękowej, dlatego jego wybór okazuje się niezwykle istotny. Ważne, aby odtwarzacz gwarantował odczyt różnych formatów płyt. Tradycyjny model odtwarzacza można zastąpić odtwarzaczem sieciowym, który nie posiada napędu DVD. Model taki daje jednak możliwość odtwarzania udostępnionych danych, które znajdują się na innych urządzeniach podpiętych do sieci lokalnej.

Kolejna ważna kwestia to wybór amplitunera, a więc wzmacniacza z odbiornikiem radiowym. W amplitunerze znajduje się dekoder oraz procesor dźwięku odpowiedzialny za przekształcenie sygnału cyfrowego na analogowy. Do tego sprzętu podpina się również głośniki, odtwarzacz, a także telewizor. Wybierając odpowiedni amplituner szczególną uwagę należy zwracać na takie parametry jak liczba kanałów, rozmiar, moc wyjściowa czy też formaty dźwięków.

Jeżeli kino domowe ma stanowić przede wszystkim zestaw uniwersalny, dzięki któremu będziemy mogli zarówno oglądać filmy, jak i słuchać muzyki, warto postawić na taki sam rozmiar głośników. Wybierając odpowiednie kolumny powinniśmy także mieć na uwadze rodzaj pomieszczenia, w którym umieścimy nasze kino domowe. O jakości dźwięku będą z kolei decydować takie parametry jak moc głośników czy też pasmo przenoszenia.