Kameralne księgarnie wracają do gry

Nareszcie nadszedł czas na Księgarnie Kameralne! O ich renesansie w Polsce można mówić już od pewnego czasu. Ale teraz, dzięki uruchomionemu w zeszłym roku programowi Partnerstwo dla Książki, kameralne księgarnie w całym kraju mają jeszcze większe szanse na zrealizowanie rozmaitych szkoleń, spotkań czy warsztatów.

Nabór do realizowanego przez Instytut Książki programu ogłoszono w listopadzie 2016 roku. W lutym pojawiła się wiadomość o II terminie składania wniosków. Dofinansowanie w dwóch naborach otrzymało ostatecznie ok. 200 inicjatyw zgłoszonych przez księgarnie, biblioteki, firmy i organizacje pozarządowe. To bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza dla księgarzy zrzeszonych w Kolektywie Księgarzy Kameralnych i wokół inicjatywy Książki Kupuję Kameralnie, która powstała w 2012 roku z inicjatywy Anny Karczewskiej.

- W 2008 roku zaczął się proces znikania z mapy małych, nie sieciowych księgarń. – mówi Anna Karczewska, pomysłodawczyni inicjatywy i założycielka Kolektywu. – Duże sieci i wojna rabatowa, ale też zmiana kulturowa, która przyszła wraz z upowszechnieniem internetu oraz spadek czytelnictwa spowodowały odwrót od księgarń i ich masowe zamykanie. Poczułam wtedy, że jeśli nie zacznę działać na ich korzyść, na zawsze przejdą do historii.

Od tego czasu księgarze kameralni zyskali wielu nowych sprzymierzeńców. Pojawiło się też wiele istotnych inicjatyw, w tym m.in. Weekend Księgarń Kameralnych. Stworzono także mapę kameralnych księgarń. Również samorządy – w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu – zrozumiały, że wspieranie księgarni kameralnych opłaca się wszystkim.

Teraz, dzięki ministerialnym grantom, rozpoczęła się realizacja kolejnych dwóch projektów promujących najlepsze księgarnie w Polsce: bogato ilustrowanego przewodnika po księgarniach oraz cyklu video reportaży. Za obie inicjatywy odpowiedzialna jest Anna Karczewska.

Wygodne księgarnie

Przewodnik „Rezerwaty Książek” zawierający krótkie opisy wraz z podstawowymi danymi kontaktowymi będzie ilustrowany zdjęciami Tomasza Mateusiaka. Czytelnicy dzięki przewodnikowi będą mogli odbyć – najpierw na papierze - podróż do 25 najciekawszych kameralnych księgarń.

Okładkę przewodnika zaprojektowali graficy z Fajne Chłopaki. Pierwszy nakład nie trafi do sprzedaży - posłuży jako wizytówka polskiego księgarstwa i zostanie sprezentowany dziennikarzom, pisarzom, decydentom i, oczywiście, księgarzom. Premiera wydawnictwa planowana jest na jesienne targi książki w Krakowie.

Z kolei cykl reportaży „Misja: księgarnia” powstaje we współpracy Anny Karczewskiej z Marcinem Wilkiem, dziennikarzem, autorem książek i blogerem prowadzącym Wyliczanka.eu. Założeniem twórców jest stworzenie ciekawych, dynamicznych reportaży z odwiedzanych księgarń i tym samym zachęcenie do odwiedzania ich – zwłaszcza nowych bywalców, dla których przygoda z księgarnią dopiero się zacznie.

- Jestem zakochany w księgarniach kameralnych – deklaruje Marcin Wilk, scenarzysta filmów. - Jeżdżąc po Polsce i zatrzymując się w różnych miastach, niemal automatycznie od razu sprawdzam, gdzie jest fajna księgarnia. Fajna, czyli prowadzona przez pasjonatów, ze świetnym wyborem tytułów, nienachalną atmosferą i, bardzo często, znakomitą kawą czy przepyszną tartą. Fajna, czyli kameralna. Te reportaże będą próbą zarażania fascynacją kameralnymi księgarniami.

W każdym odcinku główna bohaterka i prowadząca, Anna Karczewska, będzie rozmawiać z ludźmi i przyglądać się miejscu, w którym prowadzona jest księgarnia. Reportaże będą też okazją do pokazania rozmaitych miast. Kamera dotrze bowiem do 5 księgarń w Sopocie, Płocku, Krakowie, Cieszynie i Krośnie. Premiera pierwszych odcinków planowana jest na październik.