Nowe spojrzenie na płytki wielkoformatowe

Płytki wielkoformatowe cieszą się coraz większą popularnością. Podczas gdy jedni doceniają to, że są fantastycznym tłem dla wielu aranżacji, dla innych ważne jest przede wszystkim podkreślanie nowoczesnego charakteru przestrzeni. Nie bez znaczenia jest typowa dla nich umiejętność tworzenia jednolitych powierzchni doskonale imitujących wiele materiałów budowlanych, w tym, między innymi, kamień, metal oraz drewno. Płytki wielkoformatowe zdążyły się już zadomowić w naszym kraju, a ich znaczenie systematycznie rośnie.

Kiedy mówimy o płytkach wielkoformatowych?

Gdybyśmy chcieli stworzyć definicję płytek wielkoformatowych, szybko zorientowalibyśmy się, że to pozornie proste zadanie, w rzeczywistości prostym wcale nie jest. Do niedawna utrzymywano, że na miano takie zasługują przede wszystkim płytki o powierzchni 1600 cm2, a więc takie formaty, jak choćby 30 na 60 centymetrów, czy też 60 na 60 centymetrów. Dziś jednak z wolna odchodzi się od tego rodzaju rozróżnienia. Formaty mniejsze wychodzą z mody, a to rodzi pytanie, czy format 60 na 60 centymetrów jest rzeczywiście duży. Chcąc zachować pewną dozę obiektywizmu, można byłoby powiedzieć, że mamy do czynienia raczej z rozmiarem standardowym. Oczywiście, ciągle możemy spotkać się z wnętrzami, w których dominują mniejsze formaty. Możemy być jednak wówczas niemal pewni, że mamy do czynienia z celowymi zabiegami stylistycznymi, a nie z koniecznością, która została wywołana brakiem większych płytek. Na naszych oczach dokonuje się zresztą swego rodzaju rewolucja wymiarowa. Producenci chętnie odpowiadają na potrzeby klientów, mamy więc dziś do czynienia, między innymi, z płytkami 50 na 100 centymetrów, a nawet 160 na 220 centymetrów.

Po co nam płytki wielkiego formatu?

Dziś nikt nie dziwi się obserwując w polskich domach nie tylko klasyczne płytki ceramiczne, ale również płytki gresowe. Są one wysoko cenione z przynajmniej kilku powodów, wspomina się więc, między innymi, o ich trwałości oraz łatwości eksploatacji. To idealne rozwiązanie także w tych przestrzeniach, dla których charakterystyczna jest duża wilgotność.

Dziś bez trudu jesteśmy w stanie wskazać nowe trendy charakterystyczne dla projektowania wnętrz. Stawia się więc między innymi na lekkość, prostotę formy, a także na otwarte przestrzenie. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z zapotrzebowaniem właśnie na płytki o wielkim formacie. Tak na ścianie, jak i na podłodze płytki te znakomicie komponują się z minimalistycznymi wnętrzami. Podkreślają charakterystyczny dla nich nowoczesny charakter, choć bez obaw można umieszczać je także we wnętrzach w stylu rustykalnym i w stylistyce glamour. Wielkie formaty kojarzą się nam przede wszystkim z łazienkami i salonami, warto jednak pomyśleć także o umieszczeniu ich w kuchni. Mogą okazać się ciekawym kontrastem w odniesieniu do monolitycznych blatów, będą też znakomicie komponować się ze sztucznymi laminatami. Płytki wielkoformatowe nie muszą być zresztą obecne jedynie we wnętrzach. Miejsce dla nich można znaleźć także na elewacjach zwłaszcza, że nowoczesność dotyczy też zewnętrznej bryły domu.

modnalazienka.pl