Jakie wybrać obciążenie do treningu?

Miłośnicy aktywności fizycznej mogą wybierać spośród ćwiczeń aerobowych i siłowych. Oba rodzaje treningu są bardzo korzystne dla zdrowia i urody, dlatego warto wykonywać je naprzemiennie. Ćwiczenia z obciążeniem to doskonały sposób na zwiększenie siły i estetyczne wymodelowania ciała. Aby je wykonywać, można udać się na siłownię lub zakupić do domu niezbędne przyrządy. O czym pamiętać, decydując się na trening siłowy?

Panuje przekonanie, że trening siłowy to aktywność przeznaczona wyłącznie dla kulturystów. Nie jest to prawda, bowiem tego rodzaju ćwiczenia może wykonywać każdy. Wiele kobiet rezygnuje z używania obciążenia, ponieważ obawia się przyrostu mięśni – prawda jest jednak taka, że także panie powinny śmiało wykonywać trening siłowy. Muskulatura u kobiet rozwija się nieco inaczej niż u panów, więc nie trzeba się bać, że sylwetka nabierze nieestetycznego wyglądu. Wprost przeciwnie. Ćwiczenia siłowe to doskonały sposób, aby ujędrnić ciało i wysmuklić talię.

Jak dobierać obciążenie?

Nie jest łatwo wybrać odpowiednie obciążenie w przypadku ćwiczeń siłowych, zwłaszcza jeśli chce się pracować z wolnymi ciężarami. Jest to jednak czynność niezwykle istotna, bowiem praca ze zbyt dużymi ciężarami może przynieść więcej szkody niż pożytku. Panowie rozpoczynający przygodę z siłownią bardzo często mają tendencję do przesadzania z ciężarem sztangi, co prowadzi jedynie do urazów. O wiele lepiej zacząć od lżejszych ciężarów i nauczenia się dobrej techniki, a dopiero później przejść do większych obciążeń.

Obciążenie powinno dobierać się do swoich umiejętności. Jedną z metod jest obliczenie ciężaru maksymalnego, czyli takiego, który człowiek jest w stanie podnieść tylko jeden raz. Oczywiście można to zrobić doświadczalnie, ale bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnego wzoru. Wystarczy podstawić do niego wartość obciążenia, którą człowiek jest w stanie podnieść około 5 razy, oczywiście w sposób poprawny technicznie. Następnie przyjmuje się, że jeśli ktoś chce zwiększyć siłę swoich mięśni, powinien ćwiczyć z obciążeniem wynoszącym 80% ciężaru maksymalnego.

Talerze do sztangi

W przypadku ćwiczeń z wolnymi ciężarami koniecznie należy zaopatrzyć się w talerze do sztangi o różnej wadze. Wybór tego rodzaju sprzętu może wydawać się prosty, jednak wcale taki nie jest. Producenci oferują bardzo różnorodne talerze, a każdy produkt ma swoje wady i zalety. Jakie wyroby można znaleźć w sklepach?

  1. Talerze żeliwne – to najbardziej wytrzymałe talarze, ale też najdroższe. Ważny jest jednak fakt, że tego typu talerze są mniejsze gabarytowo od innych produktów o tej samej wadze, dzięki czemu łatwiej jest je przechowywać. Te pokryte polerowanym chromem będą odporne na korozję i najbardziej solidne.
  2. Talerze bitumiczne – wykonane z masy bitumicznej i pokryte tworzywem sztucznym są mniej trwałe od talerzy żeliwnych, a do tego o wiele większe. Jednak ich podstawową zaletą jest niższa cena oraz to, że dzięki warstwie zewnętrznej lepiej chroniona jest podłoga.

Trening siłowy to doskonały sposób na wzmocnienie ciała i ukształtowanie mięśni. Świetnie też sprawdzi się w przypadku osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Ćwiczenia tego rodzaju można przeprowadzać w domu, wystarczy tylko zakupić gryf i odpowiednie talerze do sztangi. Powinny być nie tylko trwałe, ale też starannie odlane i poprawnie wyważone. Istotny jest także kształt talerzy, jeśli ktoś planuje ćwiczyć z nimi bez gryfu. Z całą pewnością warto zainwestować w dobre obciążenie i poznać zalety treningu siłowego.

 

Materiał zewnętrzny