Jak wybrać najlepszą szafę biurową do swojego gabinetu?

Jednym z najważniejszych elementów wystroju biura jest praktyczna szafa biurowa. Pomaga w utrzymaniu porządku oraz ułatwia dostęp i przechowywanie dokumentów lub kluczy. Kompletując wyposażenie gabinetu należy zwrócić uwagę na funkcjonalność mebla i materiały, z których został on wykonany. Elegancki wygląd szafy biurowej, oprócz niewątpliwej funkcjonalności, podkreśli profesjonalny wizerunek firmy. Jakie rodzaje szaf biurowych są dostępne na rynku i jak wybrać tę odpowiednią? 

Szafy biurowe i ich liczne rodzaje

Ze względu na sprawowane funkcje można podzielić szafy biurowe na różne rodzaje. Do najpopularniejszych należą szafy biurowe na dokumenty i szafy biurowe zamykane. Według kryterium materiału, z którego są wykonane, szafy można podzielić głównie na te drewniane i metalowe. Do mniejszych gabinetów lub tych, w których szafa stałaby w ciągu komunikacyjnym, zaleca się te przesuwne. Dokonując analizy swoich potrzeb i oczekiwań, można bez trudu znaleźć mebel, który wpasuje się w nie stuprocentowo i usatysfakcjonuje kupującego.

Zobacz ofertę szaf biurowych na https://lobos.pl/meble/produkty/szafy-biurowe/

Szafy biurowe zamykane na klucz

Do najpopularniejszych modeli należy aktowa szafa biurowa zamykana z drzwiami skrzydłowymi. Jeśli jesteś posiadaczem dużej liczby tajnych dokumentów i nie chciałbyś, aby któryś z nich wpadł w niepowołane ręce, to ta propozycja nada się idealnie. Cena takiej szafy zależy głównie od materiałów, z których została wykonana i ewentualnych atestów.

W zależności od tego, jak bardzo chcemy chronić nasze dane, możemy zdecydować się na tańszą wersję, z mniej skomplikowanym zamkiem lub wersję premium, która posiada liczne atesty, a blokady są niemal nie do sforsowania. W tym typie szaf schowane rzeczy nie są narażone na kurzenie, a obecność drzwi nie powoduje wrażenia nieporządku. Niestety do minusów należy dopisać fakt, że dostęp do dokumentów jest nieco utrudniony. Szafa biurowa zamykana nie sprawdzi się przy przechowywaniu plików, z których korzysta się kilka razy dziennie.

szafa w biurze

Szafy biurowe na dokumenty z półkami na segregatory

Szafy biurowe na dokumenty znajdą swoje miejsce w pomieszczeniach, które wymagają przechowywania ogromnych ilości papierowych dokumentów. Głównie pracownicy działu kadr i recepcji zmagają się z tym problemem. Zamykane drzwi skrzydłowe zapewnią dokumentom ochronę od nadmiernej ilości kurzu i względną ochronę katalogów i kartotek. Dodatkowym atutem szaf biurowych na dokumenty jest obecność osobnych półek na segregatory, które pomogą usystematyzować firmową dokumentację. Gdy miejsce się skończy, bez trudu można zwiększyć jej pojemność, dokupując specjalne nadstawki.

Szafy biurowe przesuwne dedykowane mniejszym pomieszczeniom

Również pomieszczenia, które nie mają zbyt dużej powierzchni, posiadają preferowany dla nich rodzaj szafy. Szafy biurowe przesuwne doskonale nadadzą się do tego typu wnętrz. Drzwi skrzydłowe wymagają większej ilości miejsca, na które nie każdy gabinet może sobie pozwolić. Podobny problem stanowi umiejscowienie szafy w ciągu komunikacyjnym. Uniemożliwi to otwieranie drzwi, w momencie gdy ktoś będzie przechodził obok. Szafa biurowa przesuwna rozwiąże ten kłopot, ale nie stanowi idealnego rozwiązania. Podczas przesuwania drzwi w środku pojawia się tzw. “martwa przestrzeń”, przez którą nie będzie możliwości dotarcia do całej zawartości szafy. Alternatywą godną uwzględnienia jest zastosowanie pionowych rolet lub żaluzji.

Duże, ciężkie i metalowe szafy biurowe

Odpowiednio zaprojektowana metalowa szafa biurowa może posłużyć przez długie lata. Tego rodzaju rozwiązania cieszą się w Polsce rosnącym uznaniem i coraz więcej firm decyduje się na nie w swoich biurach i gabinetach. Estetykę i długoletnią funkcjonalność metalowych szaf biurowych doceniają także szkoły, kluby sportowe i przychodnie. 

Drewniane szafy biurowe gwarancją klasycznej aranżacji

Szeroka gama drewnianych szaf biurowych pozwoli uzupełnić każdą klasyczną aranżację. Mebel nada uroku gabinetom utrzymanym w mniej nowoczesnej stylistyce i sprawi, że będą one bardziej przytulne. Wystrój wnętrza gabinetu jest wyjątkowo istotny, ponieważ to właśnie w jego zaciszu zapada większość decyzji dotyczących firmy. Z całą pewnością klimat pomieszczenia, od którego bije pozytywna energia, pomoże w zawieraniu korzystnych umów. 

Artykuł powstał we współpracy z wyposaz-biuro.pl